Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Jak Bogdan Chłopek – operator kamery lokalnej telewizji doprowadził do tego, że dębicki Ratusz ma wieżę z zegarem

W nie tak odległych czasach Dębica nie miała Ratusza a siedziba Urzędu Miejskiego mieściła się w budynku przy ulicy Parkowej. Gdy burmistrzem został śp. Edward Brzostowski sprawa stosownej i okazałej siedziby dla władz miasta o tak bogatej historii spędzała sen z powiek włodarzowi Dębicy. Pewnego razu ogłosił że wybuduje Ratusz, bo miasto na taki budynek zasługuje. Wieść ta zelektryzowała lokalnych dziennikarzy, którzy tłumnie zaczęli odwiedzać urząd.

Śp. Edward Brzostowski zaplanował, że wybuduje w Dębicy Ratusz.

Edward Brzostowski lubił urzędować przy otwartych drzwiach, bo uważał, że on jako burmistrz miasta nie ma nic do ukrycia przed mieszkańcami. Któregoś dnia dnia do jego sekretariatu zawitała ekipa Małopolskiej Telewizji Regionalnej. W jej skład wchodził operator kamery Bogdan Chłopek i dziennikarka Magda Rojek. Burmistrz gdy usłyszał, że ktoś wchodzi do pomieszczenia zawołał:
– Ania, Kto tam przyszedł?!
-Dziennikarze z telewizji kablowej! – odparła Anna Ruda, która akurat tego dnia była na sekretariacie „Szefa”
-Dawaj tu „telewizory”! – zarządził.

Dziennikarze weszli do gabinetu burmistrza i zastali go nad planami ogromnego budynku rozłożonego na biurku. Ci którzy znali śp. Edwarda Brzostowskiego doskonale pamiętają, że większość budynków za czasów gdy rządził on w „Igloopolu” powstało według jego pomysłu i projektu, a architekci i geodeci tylko dorabiali do tego dokumentacje, a czasami nie. Tak też było tym razem. Burmistrz osobiście projektował przyszły Ratusz. Prawda była też taka, że rzadko kto odważył się zgłaszać uwagi do wymyślonych przez niego inwestycji, bo nie było tajemnicą, że bardzo źle znosił krytykę.

-Piękny to będzie budynek – rzekł do ekipy telewizyjnej gdy weszła do jego gabinetu.
Bogdan Chłopek podszeł do biurka i przyjrzał się planom.
-No piękny to on jest – przyznał. Ale wieża Ratuszowa gdzie? – spytał rzeczowo. Burmistrz zadrżał z oburzenia.

-Jaka wieża! – wrzasnął. Po co ci wieża na Ratuszu!?
-No wydaje mi się, że jak budować Ratusz to tylko z wieżą – bronił się Bogdan Chłopek.
– Wszystkie miasta w okolicy które mają ratusze, to tylko z wieżami i zegarem. Jak to będzie wyglądać ratusz w Dębicy bez wieży zegarowej!? Inni mają, a my nie będziemy mieć !? – dodał operator kamery.

Siedziba władz miejskich w Sędziszowie Małopolskim. Budynek z piękną wieżą i zegarem znajduje się w centrum miasta.

Pożegnanie z „Telewizorami” było chłodne. Świadkowie wspominają, że po ich wyjściu Edward Brzostowski kazał sobie przynieść zdjęcia wszystkich ratuszów z miast w promieniu 200 kilometrów od Dębicy. Fakty mówiły same za siebie. Jeżeli siedzibą władz miejskich był budynek o charakterze ratusza miał on wieżę. Burmistrz po zapoznaniu się z tymi informacjami dorysował własnoręcznie na gotowym już projekcie wieżę ratuszową. Architekci dopracowali szczegóły.

Bogdan Chłopek pracuje jako operator kamery w lokalnej telewizji kablowej od wielu lat.

Po kilku dniach Edward Brzostowski wezwał „telewizory” do siebie.
-Masz swoją wieżę! Będzie z zegarem! – przywitał Bogdana Chłopka wskazując na plany leżące na biurku. Masz rację, Dębica zasługuje na Ratusz, a ratusz musi mieć wieżę! I to z zegarem!
W taki to oto sposób dzięki niewinnej uwadze Bogdana Chłopka dębicki ratusz zbudowany został z wieżą na której zamontowany został stylowy zegar. Obiekt jest jednym z najpiękniejszych budynków w mieście, a jego zakamarki kryją w sobie wiele historii, które zapewne opisywać będą przyszłe pokolenia.

Dębicki Ratusz szczyci się dziś piękną wieżą z zegarem. Została ona dodana do gotowego projektu przez śp. Edwarda Brzostowskiego po uwadze Bogdana Chłopka z lokalnej telewizji kablowej, że przecież miasto o takiej historii zasługuje na Ratusz i wieżę i zegar.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.