Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Sprawiedliwi z Jodłowej – Rodzina Świerczków

Maria Świerczek z rodziną Pariserów: Abrahamem, Janem, Sarą i Różą, archiwum rodzinne , sprawiedliwi.org.pl

1942 rok. Miejscowy policjant z Jodłowej ostrzega żydowską rodzinę Pariserów o planowanej następnego dnia egzekucji jodłowskich Żydów. 4 osobowa rodzina Pariserów (rodzice: Abraham i Sara oraz dwoje ich dzieci:  Róża i  Jan) ucieka do lasu. Do końca wojny małżeństwo z dwójką dzieci ukrywało się na przemian w leśnej ziemiance i gospodarstwach sąsiadów. Przez cały ten czas Świerczkowie nosili Pariserom jedzenie.

Jak wspominała w jednym z wywiadów Maria Świerczek “Pariserowie nie mieli szczęścia do kryjówek. W pierwszym domu gospodarze zaprosili ich na kolację, by wydać w ręce Niemców. Jeszcze tej samej nocy Pariserowie uciekli z więzienia. Z kolejnego domu gospodarz wyprosił ich w biały dzień. Wtedy przyszli do Świerczków. Był 1944 r. ” I Świerczkowie do końca wojny ukrywali ich i przynosili im jedzenie. Po wojnie rodzina Pariserów wyjechała do Stanów Zjednoczonych.Maria Świerczek, gdy przyszli do ich domu  Pariserowie miała 14 lat i z ich synem Jankiem chodziła do szkoły. Po latach została nauczycielką i dyrektorką szkoły w Rzepienniku Suchym k. Ciężkowic.   Zmarła 20 września 2013 roku. Rodzina Świerczków z Jodłowej ukrywała także od czasu do czasu w swojej stodole Heśka, cudem ocalałego z egzekucji, który uciekł nagi znad dołu, który Niemcy kazali Żydom wykopać na własny grób.

29 I 1992 r. Kazimierz, Czesława, Stanisław i Maria Świerczek otrzymają  medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Dwa lata wcześniej, 20 czerwca 1990 roku tytuł za uratowanie życia 4-osobowej rodzinie Pariserów przyznano ich ojcu  – Leonowi Świerczkowi.
Maria Waleria Świerczek została ponadto odznaczona 9 II 2010 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Odebrała go w Rzeszowie z rąk Marii Kaczyńskiej, małżonki prezydenta RP.
W ratowanie Pariserów  włączył się także Andrzej Porębski z Przeczycy, który pomagał rodzinie Leona Świerczka w ukrywaniu i żywieniu małżeństwa Pariserów.  Andrzejowi Porębskiemu za uratowanie życia Sarze i Abrahamowi Pariserom w dniu 16 III 1992 r. medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznał Instytut Yad Vashem.

Więcej informacji:
https://ziemiadebicka.pl/6-rocznica-smierci-marii-swierczek-sprawiedliwej-wsrod-narodow-swiata/

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.