Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

„Igloopolanie” otrzymają nowe stroje

Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, drugi rok z rzędu, znalazł się wśród beneficjentów programu EtnoPolska. Dzięki pozyskanym środkom zakupione zostaną stroje śląskie dla Zespołu Pieśni i Tańca “Mali Igloopolanie”, który działa pod auspicjami MOK.

Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy znalazł się w gronie 308 beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021. Do tegorocznej edycji programu wpłynęło aż 1846 wniosków (to jest ok. 50% więcej niż rok wcześniej). 

Dzięki pozyskanym środkom w wysokości 29 000 zł zakupiony zostanie komplet strojów ludowych oraz elementów, które będą niezbędne dla nowej pozycji repertuarowej dla dziecięcej grupy Zespołu Pieśni i Tańca “Igloopolanie” o nazwie “Pieśni i tańce Górali Beskidu Śląskiego”.

W ubiegłym roku, w ramach dotacji pozyskanej z programu EtnoPolska 2020, starsza grupa zespołu zyskała 10 kompletnych strojów żywieckich, damskich oraz męskich, a także niezbędne elementy: police (laski pasterskie), warkocze, obuwie oraz pasy.

Zespół Pieśni i Tańca „Mali Igloopolanie”, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy, liczy około 70 osób, które na co dzień ćwiczą w Domu Kultury Mors. Zespół bierze udział w uroczystościach, wydarzeniach środowiska lokalnego, koncertach charytatywnych, a także przeglądach tanecznych i festiwalach. Zespół kultywuje rodzimy folklor i narodowe tradycje. Jego celem jest upowszechnianie polskiego dorobku kultury ludowej oraz wychowanie młodego pokolenia w szacunku do własnego regionu i narodu poprzez rozwój wrażliwości patriotycznej i kulturalnej. Zespołem kierują: Kinga i Kacper Jurkowie, którzy odpowiadają także m.in. za choreografie. Z zespołem pracuje także akompaniator Zenon Piękoś i Krystyna Wiktor odpowiedzialna za przygotowanie strojów.

EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, uruchomiony w 2018 roku. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.