Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Rozpoczęcie polsko-chorwackiej współpracy

Dom Seniora, basen i lodowisko Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Dom Kultury Mors oraz firma Darco to tylko niektóre miejsca, które odwiedziła delegacja z chorwackiego Biogradu na Moru podczas kilkudniowego pobytu w Dębicy. Wizyta rozpoczęła się podpisaniem listu intencyjnego o współpracy obu miast.

Jednym z założeń współpracy między samorządami ma być wymiana dobrych praktyk. Dębica już w czasie wizyty delegacji z Chorwacji miała okazję zaprezentować sposób działania m.in. ośrodka pomocy społecznej i Domu Seniora. – Naszym gościom zależało, aby zobaczyć, jak funkcjonują te instytucje, bo planują w swojej miejscowości utworzyć podobne jednostki. Z zaciekawieniem przyglądali się prowadzonym zajęciom, pytali o szczegóły i rozmawiali z uczestnikami – wyjaśnia Mariusz Szewczyk. Burmistrz Dębicy podkreśla także, że na współpracy skorzysta przede wszystkim młodzież obydwu miast. Już teraz planowany jest wyjazd dębickich artystów z Zespołu Pieśni i Tańca Igloopolanie do Biogradu na Moru.

Honorowy obywatel Biogradu na Moru i wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego ks. dr hab. Adam Podolski, prof. URz zwraca uwagę na wymianę młodzieży w ramach współpracy samorządów z Polski i Chorwacji. – Burmistrz Biogradu na Moru już zaprasza młodych dębiczan, artystów, aby przyjechali i nie tylko odpoczęli w pięknej Chorwacji, ale także zaprezentowali polską kulturę i muzykę. Później będzie czas na rewizytę i m.in. wysłuchanie bałkańskiej muzyki w wykonaniu chorwackiej młodzieży.

Jednym z punktów zwiedzania Dębicy była również wizyta na Placu Solidarności i złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Postać Papieża Polaka jest bardzo ważna dla chorwackich obywateli, dlatego samorząd Biogradu planuje wzniesienie podobnego monumentu.

Podpisanie listu intencyjnego poprzedziły wieloletnie relacje między samorządami, spotkania i wizyty zespołów sportowych, które brały udział w turniejach futsalu w Dębicy. Kolejnym etapem współpracy będzie zawarcie umowy partnerskiej, która umożliwi staranie się obu samorządów o pozyskanie środków na realizację wspólnych projektów z Funduszy Europejskich.

Biograd na Moru leży w centralnym punkcie Wybrzeża Adriatyckiego, w północnej Dalmacji, pomiędzy Zadarem a Szybenikiem w zatoce Pašman. Centrum Biogradu znajduje się na małym półwyspie otoczonym zatokami Bošana od północy i Soline od południa, a pozostała część na lądzie. Miasto jest centrum lokalnego handlu i transportu z powodu dobrych połączeń z okolicznymi miejscowościami i wyspą Pašman. Biograd na Moru słynie z pięknej, śródziemnomorskiej przyrody, urokliwych plaż, centrum miasta z zabytkową zabudową oraz krystalicznie czystego i ciepłego Adriatyku.
Źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.