Previous
Next
Previous
Next

Chcą przeciwdziałać szkodom wyrządzonym przez dzikie zwierzęta

dzikiSzkody wyrządzane przez zwierzynę leśną na południowych terenach miasta i sposoby rozwiązania tego problemu były tematem spotkania do jakiego doszło 12 lutego w Urzędzie Miejskim w Dębicy. W spotkaniu, które zorganizowane zostało z inicjatywy radnego Stanisława Ciszka wzięli udział burmistrz miasta Paweł Wolicki, przedstawiciele Okręgowej Rady Łowieckiej w Tarnowie oraz mieszkańcy miasta.
„Dziki tratują nasze pola. W 2012 roku jeden z moich sąsiadów widział przebiegające przez jego pole duże stado dzików. Naliczył ich 22 sztuki. W 2013 roku było ich już ponad 30. Nie radzimy sobie z tym problemem. Tych zwierząt nie można przegonić, ciągle wracają i wyrządzają szkody” – powiedziała podczas spotkania jedna z mieszkanek. Oprócz dzików szkody wyrządzają również sarny, które niszczą m.in. buraki, fasolę, seler czy kapustę. Odszkodowania jakie są wypłacane za powstałe szkody są dla mieszkańców niesatysfakcjonujące. „W 2012 roku w moim sąsiedztwie dziki zniszczyły także ogrodzenie i zryły ulicę, uszkodziły asfalt i pobocza drogi. W ostatnim czasie zaczęły także podchodzić pod budynki mieszkalne” – powiedział jeden z mieszkańców.
Krzysztof Łazowski-przewodniczący zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego obecny podczas spotkania podkreślił, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba zwierzyny grubej tj. dzików, sarn. „Zdarzają się miejsca, gdzie w ubiegłych sezonach łowieckich było do pozyskania 10 sztuk zwierzyny, a obecnie jest ponad 50 sztuk” – mówił Krzysztof Łazowski.
Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. łągodna zima, która powoduje zmniejszenie liczby naturalnej śmiertelności wśród zwierzyny oraz zwiększona powierzchnia odłogów i budowa autostrady A4, która przecina wędrówkę dzików.
Od 2013 roku szacowaniem szkód i wypłatą odszkodowań za straty wyrządzone przez dzikie zwierzęta zajmuje się Urząd Marszałkowski. Szkody należy zgłaszać na piśmie i czekać na odpowiedź, która powinna nadejść w ciągu 7 dni. Odszkodowanie powinno być wypłacone do 30 dni od ostatecznego oszacowania szkody.
W trakcie spotkania uzgodniono, że Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie będzie corocznie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Dębicy informował mieszkańców o działaniach w celu zabezpieczenia gospodarstw rolnych i mieszkańców przed szkodami wyrządzanymi przez dzikie zwierzęta oraz o ograniczeniach populacji dzików i saren.

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.