Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Otwarcie zakładu Hutchinsona w Zawadzie

IMG_0846Rok temu w tym miejscu było przysłowiowe puste pole, ale w minioną środę 19 lipca zaproszeni goście mogli obejrzeć nowoczesną halę, gdzie wkrótce ruszy produkcja. W pobliżu węzła autostradowego w Zawadzie firma Hutchnison otworzyła swój kolejny zakład w Polsce. Znajdzie tu zatrudnienie około tysiąca osób. Budowa fabryki to koszt rzędu 160 milionów złotych.

Inwestycja przebiegła w sposób ekspresowy. Sześć miesięcy temu wbito pierwszą łopatę w ziemię. Po pół roku budowy efekty budzą podziw. – Wciąż znajdujemy się jeszcze na placu budowy – zastrzegł szef Hutchinsona w Polsce Piotr Gąska, pełniący rolę gospodarza podczas uroczystości otwarcia zakładu. – W ciągu najbliższych tygodni będzie tutaj pracować 25 maszyn. We wrześniu ruszy pierwsza linia ekstruzyjna, parę tygodni później pojawią się dwie kolejne linie. Skala projektu jest ogromna, serdecznie dziękuję za wsparcie lokalnych władz.

Zarząd Hutchinsona otwarcie przyznaje, że o lokalizację budowy ich nowego zakładu starało się kilka miast. Jedną z osób, które z powodzeniem zabiegały o to, aby firmę sprowadzić do Zawady, był wicestarosta Mateusz Pasek. – Tych, którzy wierzyli, że to się uda mogłem wtedy policzyć na palcach jednej ręki – nie kryje dziś satysfakcji wicestarosta Pasek. – Jednak na każdej drodze zawsze trzeba wykonać pierwszy krok i nie zważać na piętrzące się przeszkody.

Hutchinson ma swoje fabryki nie tylko w Polsce i Europie, ale też w obu Amerykach oraz na Dalekim Wschodzie. Produkuje elementy gumowe (m.in. przewody paliwowe, uszczelki, pasy transmisyjne) dla branży motoryzacyjnej i innych dziedzin przemysłu. – To dobry znak dla naszego regionu, że wciąż powstają tu firmy z dwóch wiodących na Podkarpaciu gałęzi: lotnictwa i motoryzacji – mówił podczas otwarcia marszałek województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Hala produkcyjna zakładu w Zawadzie zajmuje 12 tys. metrów kwadratowych. W 2018 r. ta powierzchnia zwiększy się do 21 tys. m kw. Będą tu wytwarzane uszczelki przemysłowe do samochodów. Główni odbiorcy to Peugeot i Volvo.

Przedstawiciele inwestora poinformowali również, że zakład w Zawadzie jest jego siódmą fabryką w naszym kraju. Zapowiedzieli też, że Hutchinson zlokalizuje w Polsce swoją siedzibę. Firma wyraziła także chęć nawiązania współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi z powiatu dębickiego. Przyszli pracownicy mają się kształcić w klasach patronackich. Młodzież będzie miała możliwość nauki zawodu przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i płatnych praktyk. Planowane jest również podjęcie ścisłej współpracy m.in. ze środowiskiem akademickim w Rzeszowie.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.