Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Projekt „Profilaktyka zdrowotna kluczem do utrzymania aktywności zawodowej”

plakat współpraca (1)Profilaktyka zdrowotna kluczem do utrzymania aktywności zawodowej” to tytuł projektu realizowanego przez Centrum Medyczne „Medyk” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 Działanie 7.6. Do udziału w projekcie i w różnych formach wsparcia oferowanych w ramach projektu organizatorzy zapraszają m.in. mieszkańców Dębicy i powiatu dębickiego.

Projekt, którego głównym celem jest pokonanie barier i wzrost świadomości z zakresu profilaktyki raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego będzie realizowany na terenie całego woj. podkarpackiego, poprzez udział w spotkaniach informacyjno- edukacyjnych bez ograniczeń wiekowych dla uczestników. Projekt zakłada jednocześnie koncentrację działań na terenie powiatów, które stanowią tzw. „białe plamy” w zakresie profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego poprzez edukację skupioną na profilaktyce raka i zapewnienie udziału w bezpłatnych badaniach wśród kobiet, z których co najmniej 20% mieszka na obszarach o szczególnie niskiej zgłaszalności, które stanowią tzw. „białe plamy” w zakresie profilaktyki raka. Założeniem Projektu jest, że co najmniej 50% uczestniczek projektu będą stanowiły kobiety zamieszkałe w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców, w tym w szczególności na obszarach wiejskich.

W Polsce rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości, nowotworem narządów płciowych kobiet, a wyniki leczenia są niezadowalające ze względu na częste wykrywanie tego nowotworu w wysokim zaawansowaniu klinicznym. Polska ma jeden z najwyższych współczynników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy wśród wszystkich państw Unii Europejskiej – przeżycie 5 lat od rozpoznania tego nowotworu nie przekracza 50%. Najrzadziej cytologię wykonują kobiety młode – do 29. roku życia, w ciągu 2014 roku zaledwie zrobiło 40% . W Polsce na raka piersi umiera procentowo najwięcej kobiet w Europie. Uważa się, że polskie statystyki są zaniżone, gdyż wiele kobiet chorych na raka piersi nie zgłasza się do onkologa, nie poddaje się leczeniu i umiera nieobjętych statystyką. Wzrost ryzyka zgonu dotyczy głównie kobiet powyżej 50 roku życia. Jedynie połowa kobiet miała kiedykolwiek wykonywaną mammografię, a z zaproszenia do wykonania badania skorzystała tylko, co trzecia kobieta. Nowotwór złośliwy jelita grubego jest najczęstszym nowotworem wykrywanym u mężczyzn – stanowiąc – 11,3% wszystkich nowotworów. Rocznie w Polsce rozpoznawanych jest ok. 13 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego i ponad 9 tys. zgonów ( dane pochodzą z Krajowego Rejestru Nowotworów). Te niekorzystne statystyki wynikają z faktu, że zdecydowana większość chorych rozpoczyna leczenie dopiero w zaawansowanej fazie choroby. W Polsce tylko u około 30% chorych nowotwór jelita grubego rozpoznawany jest na wczesnych etapach (I–II stopień), natomiast aż u70% w stadium zaawansowanym.

Szereg barier bezpośrednio wpływa na zwiększenie zachorowalności i trudności w zapobieganiu i leczeniu ww. chorób czego konsekwencją jest obniżenie okresu aktywności zawodowej.

Do głównych barier należy zaliczyć:

– brak świadomości potrzeby regularnego poddawania się badaniom – to jedna z głównych barier dla wykrycia nowotworu we wczesnym stadium. Zapewnienie szerokiej akcji informacyjno-promocyjnej jest kluczowe dla zwiększenia liczby osób korzystających z badań profilaktycznych.

– brak informacji o przebiegu badań, korzyściach z ich regularnego przeprowadzania. Niezbędne jest przekazanie wiedzy z tego zakresu dla uczestników spotkań edukacyjno-informacyjnych

– brak lub niewystarczające środki na sfinansowanie dojazdu na miejsce badania.

– rodzinne zobowiązania (np. opieka nad osobami niesamodzielnymi uniemożliwiająca/utrudniająca udanie się na badania). Bariera szczególnie odczuwalna przez kobiety, na których zazwyczaj spoczywa obowiązek opieki nad osobami zależnymi

-komunikacyjne/transportowe (np. słaba infrastruktura komunikacyjna w miejscu zamieszkania).

Celem Projektu jest pokonanie powyższych barier i wzrost świadomości z zakresu profilaktyki raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego wśród mieszkańców województwa Podkarpackiego poprzez udział w spotkaniach informacyjno- edukacyjnych bez ograniczeń wiekowych dla uczestników.

Spotkania będą prowadzone przez lekarzy specjalistów, doświadczone położne i pielęgniarki. Wykłady na spotkaniach będą obejmowały część merytoryczną i praktyczną. W części merytorycznej nacisk zostanie położony na informowanie o zdrowym stylu życia, diecie i zapobieganiu ryzyka wystąpienia raka, wczesnych objawach choroby i samo rozpoznaniu, następnie będzie miało miejsce omówienie choroby i leczenia. Część praktyczna będzie polegała na pracy i nauce na fantomach. Na potrzeby projektu organizatorzy zakupili fantomy do nauki samobadania piersi i fantom szyjki macicy do nauki wczesnego rozpoznawania zmian chorobowych.

Projekt zakłada przeprowadzenie bezpłatnych badań u osób spełniających warunki uczestnictwa zgodne z warunkami Regulaminu Projektu:

– Mammografia – Dla kobiet w wieku od 50 do 67 lat;

– Cytologia – Dla kobiet w wieku 25 do 59 lat;

– Kolonoskopia wraz z bezpłatnym znieczuleniem – Dla osób w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego. Dla osób w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego. Dla osób w wieku 25-49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). Do wykonywania kolonoskopii organizatorzy projektu planują zakup nowego kolonoskopu. Badania będą przeprowadzane w placówkach Centrum Medycznego Medyk. Poniesiony koszt dojazdu będzie zwracany pacjentowi.

Spotkania informacyjno-edukacyjne z zainteresowanymi grupami mieszkańców będą odbywały się na terenie Dębicy.

Do udziału w projekcie organizatorzy zapraszają m.in. koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, koła seniorów i inne organizacje.

Organizatorzy zapraszają do realizacji Projektu i kontaktu z osobami koordynującymi spotkania informacyjno-edukacyjne w biurze Projektu.

Biuro Projektu

Rekrutacja – informacja: Tel. 17 865 20 94

ul. Fryderyka Szopena 1 pok. 2

adres e-mail: profilaktyka.projekt@medyk.rzeszow.pl

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.