Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Miasto z przeszłości – niezwykła wystawa w Pilźnie

wystawa8Na strychu jednego z pilźnieńskich domów znaleziono plik ukrytych dziecięcych rysunków. Jak się okazało, autorem prac był czwartoklasista – Mechel Zweig. Krótkie życie chłopca brutalnie przerwała druga wojna światowa… Rysunki są prezentowane na wystawie „Miasto z przeszłości. Społeczność żydowska Pilzna na przestrzeni wieków”. W Muzeum Regionalnym w Pilźnie można zobaczyć również wiele innych niezwykłych eksponatów.

– Z całego serca pragnę wam podziękować za tę wystawę. Uratowaliście pamięć o mieście z przeszłości – powiedziała pierwsza w historii Polski kobieta – rabin Tanya Segal podczas otwarcia wystawy.

Po wernisażu nastąpił ciąg dalszy obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. W Domu Kultury w Pilźnie publiczność została oczarowana przez zespół Mojše Band. Artyści zaprezentowali koncert „Jankiele”, oparty o współczesne aranżacje utworów galicyjskich cymbalistów i pieśni żydowskich z XVIII i XIX wieku. Wystąpili: Michal Pal’ko (cymbały, wokal), František Kubiš (akordeonista), Jakub Stračina (kontrabasista).

Galeria zdjęć z otwarcia wystawy: kliknij, aby zobaczyć.

Galeria zdjęć z koncertu: kliknij, aby zobaczyć.

Kustosz Marzena Baum – Gruszowska o ekspozycji:

Wystawa ukazująca dzieje Żydów pilźnieńskich,  udział żydowskich mieszkańców miasta w jego rozwoju, życiu gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturalnym. Społeczność żydowska Pilzna od XVIII w. stanowiła poważny procent ogółu mieszkańców, utrzymujący się pod koniec lat 30-tych XX w. w granicach ¼ wszystkich mieszkańców.

Zaznaczała ona swoją obecność w mieście, tworząc podwaliny własnej dzielnicy, wznosząc odrębne budynki użyteczności publicznej – synagogę, szkołę, łaźnię, a także cmentarz. Żydowskie Pilzno odeszło nieodwracalnie w przeszłość wraz z wybuchem II wojny św., zgładzone przez hitlerowskie Niemcy. Pozostały jedynie nieliczne ślady – dawny kirkut, garść dokumentów, stare fotografie i gromadzone skrzętnie w muzeum eksponaty.

Wszystko to składa się na obraz minionego świata, miasta z przeszłości. Głównym przesłaniem wystawy jest więc przywołanie pamięci o dawnym, dwukulturowym Pilźnie, ukazanie historii i kultury społeczności żydowskiej Pilzna, w kontekście zgromadzonych artefaktów, fotografii, listów i dokumentów.

Otwarcie ekspozycji związane jest z włączeniem się Miasta i Gminy Pilzno w X Jubileuszowe Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

źródło: Urząd Miejski w Pilźnie

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.