Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Tablica pamiątkowa poświęcona ks. Kazimierzowi Dominiakowi odsłonięta

169 stycznia 2018 r.  minęła pierwsza rocznica śmierci ks. Kazimierza Dominiaka, byłego proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy Latoszynie, wychowawcy młodzieży i budowniczego tej parafii.  13  stycznia w kościele w Dębicy – Latoszynie została uroczyście odsłonięta i poświęcona  pamiątkowa tablica dedykowana  kapłanowi, który w tej parafii służył wiernym przez 35 lat. Tablicę poświęcił i odsłonił ks. Andrzej Pękala,  kolega księdza Kazimierza Dominiaka.

Sobotnia Eucharystia zgromadziła tłumy wiernych. W kościelnych ławach oprócz parafian zasiedli miejscy radni,  urzędnicy dębickiego magistratu na czele z burmistrzem Mariuszem Szewczykiem, wójtem Stanisławem Rokoszem i wicewójtem Markiem Mikrutem. Obecny był  starosta powiatu Andrzej Reguła.  Nie zabrakło też tych, których z Księdzem Kazimierzem łączą więzy krwi. Mszę św. koncelebrowaną prze księży z rocznika zmarłego oraz kapłanów którzy pracowali w latoszyńskiej świątyni poprowadził ks. Prałat Andrzej Pękala.

Ksiądz Kazimierza Dominiak  urodził  się w Zalasowej 17.03. 1936 r.  Po zdaniu matury w  tarnowskim liceum, w 1954 r wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 r z rąk Ks. Bp Karola Pękali.Ukończył studia w Akademii Teologi Katolickiej w Warszawie uzyskując tytuł magistra a następnie na wydziale Prawa obronił licencjat. Pracował jako wikariusz w parafii: Dobrków, Łososina Dolna, Lipniki, Zaborowo/k Brzeska Łukownica / k Limanowej, Kolbuszowa i Szczepanów.

Od 1982 roku kapłańskie losy Księdza Kazimierza zostały wpisane w dzieje Dębicy. Z woli Ks. Bp Jerzego Ablewicza został oddelegowany do Dębicy – Latoszyna jako rektor a następnie jako proboszcz i budowniczy wszystkich obiektów sakralnych które powstały w parafii NSPJ łącznie z cmentarzem. Na 56 lat kapłaństwa dwie trzecie przypadało na posługę Księdza w latoszyńskiej  wspólnocie, najpierw jako Proboszcz a po przejściu na emeryturę  jako rezydent, również nie szczędził sił w pomnażaniu duchowego dobra tejze parafii. Do końca swoich dni życia Bóg któremu tak wiernie służył pozwolił mu odprawiać ofiarę Mszy św. pomimo, że Jego siły już słabły.

W dowód uznania dla pracy Księdza Prałata biskup Wiktor Skworc w 2006 r włączył, Ks. Kazimierza Dominiaka do grona Honorowych Kanoników Kapituły Kolegiackiej w Bochni.

Ksiądz Kazimierz Dominiak zmarł 09.01.2017 r. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany na latoszyńskim cmentarzu.

Wmurowana tablica jest dowodem wdzięczności parafian za wszelkie dobro materialne, ale nade wszystko duchowe pozostawione w naszej rodzinie parafialnej, ma też  przypominać przyszłym pokoleniom wybitnego Kapłana.

Na podstawie informacji zamieszczonej na stronie internetowej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy Latoszynie/foto PNSPJ w Dębicy Latoszynie

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.