Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

W dębickiej synagodze zabrzmią melodie hebrajskie

Zamknięta na cztery spusty pod koniec ubiegłego roku dębicka Synagoga Nowomiejska przy ul. Krakowskiej na moment otworzy przed dębiczanami swoje podwoje. 24 lipca podczas obchodów 76. rocznicy likwidacji dębickiego getta w synagodze odbędzie się koncert melodii hebrajskich w wykonaniu Bartłomieja Prucnala.

W Dębicy od 3 lat, w lipcu upamiętniana jest rocznica likwidacji dębickiego getta, która rozpoczęła się 21 lipca 1942 roku i trwała przez kilka kolejnych miesięcy. Przez dębickie getto przeszło ponad 2200 osób narodowości żydowskiej nie tylko z Dębicy, ale także z Pilzna, Radomyśla Wielkiego i Brzostku.  Prawie wszyscy zginęli w obozie zagłady w Bełżcu lub w obozie pracy przymusowej w Pustkowie.
W ubiegłym roku w uroczystości w parku Jordanowskim, a potem przy pomniku Mikołajkowów i mogile pomordowanych Żydów na Wolicy wzięło udział kilkadziesiąt osób w gronie których znaleźli się m.in. przedstawiciele Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Krakowie, mieszkańcy Dębicy, władze miejskie i przedstawiciele społeczności żydowskiej. Ostatnim punktem uroczystości był koncert Bartłomieja Prucnala na dębickim Rynku. W tym roku koncert ma odbyć się w zamkniętej dla handlu pod koniec ubiegłego roku synagodze przy ul. Krakowskiej.

Program obchodów :

17.00 – Uczczenie pamięci Żydów dębickich w miejscu po byłym getcie w 76. rocznicę jego likwidacji –przemówienia okolicznościowe przedstawicieli władz miasta i gości, modlitwy duchownych oraz złożenie kwiatów i kamieni (Park Jordanowski, ul. Głowackiego)

17.50 – Uczczenie pamięci Leokadii i Aleksandra Mikołajkowów – ratujących Żydów podczas II wojny światowej – złożenie kwiatów(Skwer Mikołajkowów)

18.00 Autokar dla uczestników uroczystości z Placu Solidarności na Wolicę III
Uczczenie pamięci około 500 Żydów dębickich zamordowanych przez hitlerowców w masowej egzekucji w lipcu 1942 r.

18.15 – modlitwy duchownych, złożenie kwiatów i kamieni
(Pomnik przy zbiorowej mogile w lesie Wolica koło Dębicy)

19.00 – Część artystyczna – melodie hebrajskie w wykonaniu Bartłomieja Prucnala (saksofon) (Synagoga Nowomiejska w Dębicy, ul. Krakowska 3)

Przypominamy fragment Listu Dziękczynnego który w ubiegłym roku do dębiczan skierował Israel Salmon, Prezes Związku Dębiczan w Izraelu.

„75 lat temu miała miejsce zagłada narodu żydowskiego – najstraszniejsza w dziejach świata zbrodnia przeciwko ludzkości. 21 lipca 1942 roku ta zbrodnia wydarzyła się także w Dębicy. W ramach zakrojonej na szeroką skalę kampanii eksterminacyjnej, która zaczęła się tutaj 21 lipca 1942 roku, tysiące żydowskich kobiet, mężczyzn, dzieci i noworodków zostały brutalnie zamordowane przez nazistów i ich pomocników. Tego dnia kilkuset dębickich Żydów zostało zabranych do pobliskiego lasu Wolickiego i zabitych we wcześniej przygotowanym masowym grobie. Tego samego dnia strasznego dnia wielu innych żydowskich mieszkańców Dębicy przetransportowano koleją do obozu śmierci w Bełżcu, gdzie zostali pognani prosto do komór gazowych. Pozostałych dębickich Żydów przetransportowano później do obozu śmierci Auschwitz- Birkenau, gdzie zgładzono ich w ten sam sposób. Dziś oddajemy najwyższa cześć świętym ofiarom tej zbrodni. Pamięć o nich jest żywa w sercach naszych rodziców i pozostanie na zawsze w naszych duszach oraz duszach naszych potomków oraz przyszłych pokoleń – napisałl w ubiegłym roku do uczestników uroczystości upamiętniających likwidację dębickiego getta Israel Salmon, Prezes Związku Dębiczan w Izraelu.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.