Previous
Next
Previous
Next

24.rocznica nadania tytułu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata rodzinie Samborów i Walichnowskich z Jodłowej

Dzisiaj mijają dokładnie 24 lata od nadania tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata rodzinom Sambora i Walichnowskim z Jodłowej.

Latem i jesienią 1942 r. Niemcy wywozili Żydów z Jodłowej do pobliskiego lasu przyczyckiego w którym dokonywali masowych egzekucji. Malce Fenichel, jej synowi Abramowi i bratanicy Lei Charasz udało się zbiec i udali się do swych sąsiadów, Anny i Ludwika Samborów. Samborowie mimo sporej liczby lokatorów ich domu (trójka dzieci oraz rodzeństwo Teresa i Eugeniusz Walichnowcy), zaprosili żydowskich sąsiadów. Polska rodzina zaczęła organizować kryjówkę dla Żydów. Początkowo przebywali w stodole, a później Ludwik wykopał specjalnie dla nich bunkier pod domem – niskie pomieszczenie, w którym nie można było swobodnie stać, bez dostępu światła.

W pomoc ukrywanym Żydom zaangażowali się też Walichnowscy. W takich warunkach doczekali oni końca okupacji. U Samborów i Walnichowskich ukrywali się do stycznia 1945 roku. Pod ich opieką przebywali blisko 3 lata. Aby wyżywić żydowskich sąsiadów Polacy często odmawiali sobie jedzenia, zwłaszcza, że wśród ukrywających się była dwójka dzieci. Po wojnie z wdzięczności Malka Fenichel przepisała Ludwikowi Sambora swój dom. Po zakończeniu wojny Żydzi wyjechali najpierw do Tarnowa, a potem wyemigrowali do Izraela. 31 sierpnia 1994 r. Samborowie i Walichnowscy otrzymali tytuły Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymali:

  • Ludwik Sambora
  • Anna Sambora Walichowska
  • Teresa Sokołowska z d. Walichowska
  • Eugeniusz Walichowski

Szczegółową historię ratowania Lei Charasz, Abrama Fenichel, Malki Fenichel, Hersza i Pazerówny można przeczytać na stronie sprawiedliwi.org.pl – patrz link poniżej.

Historia Samborów i Walichnowskich 

Poniżej prezentujemy film z historią ratowania żydowskich sąsiadów przez Samborów i Walichnowskich. Opowiada Teresa Sokołowska z d. Walichowska.

Materiał na podstawie sprawiedliwi.org.pl

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.