Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

70 -lecie LKS Brzeźnica

LKS Brzeźnica w 1954 roku

Już jutro, w sobotę 4 sierpnia na obiektach sportowych w Brzeźnicy rozgrywkami drużyn piłkarskich z terenu Gminy Dębica rozpoczną się obchody jubileuszu 70-lecia powstania LKS Brzeźnica. Utworzony 12 maja 1948 roku klub, którego założycielem był Eugeniusz Kapustka wychował setki młodych piłkarzy. W najlepszym okresie swojego rozwoju, w latach 1948-1956 L.Z.S. posiadał czternaście czynnych sekcji sportowych.

Początki działalności sportowej w Brzeźnicy przypadają na lata 30 –te XX wieku – wówczas rozegrano pierwszy mecz. Lata okupacji i powojenne zahamowały rozwój sportu w Brzeźnicy. Działania zmierzające do rozwoju kultury fizycznej wsi poczynił Eugeniusz Kapustka. Powołał tzw. Koło Zaufanych i 12 maja 1948 roku zorganizował pierwsze spotkanie. Była to kolebka Klubu Sportowego, w skład którego wchodziło 12 chłopców i jedna dziewczyna. Mecz inauguracyjny rozegrano w Zawadzie. W tym samym roku odbyły się igrzyska piłkarskie z udziałem 4 drużyn. Klub rozrósł się do 54 członków. Powstało kilka sekcji, zapadła również decyzja o budowie nowego boiska. W 1949 roku miała miejsce Wiejska Olimpiada Sportu z udziałem 24 LZS z województwa rzeszowskiego. Wzięło w niej udział 1400 zawodników.

W latach 1950 -1951 LZS Brzeźnica uczestniczy w rozgrywkach związkowych klasy ,,C”. Wyjazdy na mecze, sprzęt, aprowizację zapewnili lokalni przedsiębiorcy – Kazimierz Sulisz i Feliks Działo. Nad działalnością Klubu czuwał Stanisław Sroczyński. W 1955 roku działalność rozpoczęła sekcja bokserska, która jednak z czasem uległą likwidacji. W roku 1957 nastąpiło połączenie Klubu LZS Brzeźnica i KS ,,Chemik”. Powstał Klub Sportowy ,, Chemik” Pustków – Brzeźnica. W 1967 roku  nastąpiła reaktywacja sekcji siatkówki. Po 11 latach w roku 1968 LZS Brzeźnica wraca do samodzielnej działalności. Kierownikiem Klubu zostaje Ryszard Rogowski. W latach 70 –ych
Klubem kieruje Stanisław Sala. W 1977 roku Klub podlega OPZN w Tarnowie w związku z nowym podziałem administracyjnym kraju. Drużyna seniorów rozgrywa mecze w klasie ,,B”. Rozpoczyna się również generalny remont stadionu z renowacją płyty boiskowej, ogrodzenia i trybun. W roku 1978 LZS Brzeźnica zajmuje zaszczytne II miejsce w Turnieju Drużyn Niezrzeszonych. Na prezesa zostaje powołany Ryszard Rogowski. Rok 1980 można z pełną odpowiedzialnością nazwać rokiem sukcesów. Drużyna seniorów w PN zdobywa Puchar Igloopolu oraz I miejsce w klasie ,,B”, awansując tym samym do klasy ,, A”. Jednak przełomowy okazuje się rok 1983, kiedy w 35 rocznicę działalności klubu – drużyna seniorów awansuje do klasy okręgowej. Utrzymuje się tam przez rok, aby w rozgrywkach w 1989 roku znów wspiąć się na wyżyny ligi okręgowej. Następuje również zmiana prezesa Klubu. W miejsce Ryszarda Rogowskiego wybrano Eryka Torczyńskiego. W kolejnych latach drużyna spada z ligi okręgowej do klasy ,,A” lub ,, B”.
W roku 1994 na zebraniu wybrano Komitet Założycielski Stowarzyszenia LKS ,, Chemal”. Prezesem Klubu zostaje Jerzy Pater – lokalny przedsiębiorca. W 1995 roku dzięki poparciu dyrektora ,,Chemalu” Kazimierza Mikruta- stadion poddano generalnemu remontowi wraz z ogrodzeniem i trybunami. Trenerem Klubu został Bronisław Błaszkiewicz. Po dwóch sezonach intensywnych treningów i dobrych wyników drużyna awansuje do klasy okręgowej.
W sezonie 1993/1994 zespół piłkarski dociera do finału Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim, a w kolejnym sezonie do szczebla centralnego. Na przełomie roku 1996/97 z uwagi na przekazanie przez dotychczasowego kierownictwo części zawodników I-go zespołu do LKS „Podkarpacie” Pustynia, drużyna przestała istnieć w strukturze klubu, o reaktywowanej w dniu 18 października 1996 r. w nazwie LKS Brzeźnica. Prezesurę Klubu obejmuje Mirosław Różak. Drużyna piłkarska występuje w klasie „A” i jest sponsorowana przez Jana Strzelczyka.
W roku 2000 wybrano nowe kierownictwo Klubu z prezesem Andrzejem Bielatowiczem na czele. Reaktywowana została drużyna juniorów, a następnie trampkarzy. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Dębica, kierowanemu przez Wójta p. Stanisława Rokosza oraz miejscowych przedsiębiorców, tj. Wiesława Siwca i Firmę „KAZET” w zakresie sprzętu sportowego, możliwe jest szkolenie młodzieży, jako naturalnego zaplecza dla I-go zespołu seniorów. Kadra zespołu w całości opiera się na zawodnikach wywodzących się z Brzeźnicy.
Drużyna seniorów od tego momentu aż do chwili obecnej była czołowym zespołem klasy „A” zgłaszającym aspiracje do awansu do klasy okręgowej.
W sezonie 2006/2007 drużyna pretendowała do awansu do klasy okręgowej / V liga /. Na finiszu rozgrywek zajęła IV miejsce. W roku 2008 dokonano remontu trybun i ławek rezerwowych oraz zamontowano piłkochwyty.
16 sierpnia 2008 r. – w tym dniu tym z inicjatywy Wójta Gminy Dębica Stanisława Rokosza i Prezesa Zarządu Klubu LKS Brzeźnica Andrzeja Bielatowicza odbyły się obchody 60-lecia Klubu w Brzeźnicy, które prowadził Sławomir Sulisz. Złotą Odznaką Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej uhonorowano Andrzeja Bielatowicza i Stanisława
Rokosza. Srebrne Odznaki Podkarpackiego ZPN otrzymali Jan Bystrek, Stanisław Kitrys, Zbigniew Lis, Edward Różak, Stanisław Skiba i Wacław Sulisz. Brązowe Odznaki Podkarpackiego przyznano dla Dariusza Fryza, Tomasza Kani, Stanisława Rogowskiego, Wiesława Różaka, Wiesława Siwca i Andrzeja Szczygła.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości rozegrany został mecz piłkarski oldboyów LKS Brzeźnica i „Chemika” Pustków. Rywalizację wygrali zawodnicy drużyny „Chemika”Pustków. Drużyna piłkarska w sezonie 2008/09 zajęła 11 miejsce w tabeli, przy zdobytych 37 pkt. Równolegle prowadzone były drużyny młodzieżowe juniorów starszych i trampkarzy młodszych. W sezonie 2009/10 z uwagi na rezygnację z gry grupy doświadczonych zawodników, drużyna zanotowała spadek do klasy A, a w sezonie 2011/12 trenowana przez Roberta Cielaka i Rafała Pawełka do klasy B grupy Dębica. W roku 2011 drużyna piłkarska zwyciężyła w Gminnym Turnieju Piłki Halowej o Puchar Wójta Gminy Dębica.
W tym okresie nastąpiła zmiana Zarządu. Stanowisko prezesa Zarządu LKS objął Roman Pasiecznik, były piłkarz, v-ce prezesa Rafał Pawełek. Do Zarządu weszli ponadto Zbigniew Żurek w randze kierownika oraz Mateusz Jezuit i Paweł Pęcak jako członkowie.
W latach 2012 – 2017 następuje swoista sportowa ,,huśtawka” – drużyna raz jest w klasie „A”, raz w „B”.

Program obchodów jubileuszu 70-lecia założenia Klubu LKS Brzeźnica

10.00 – 15.00 – turniej piłki nożnej drużyn z terenu gminy Dębica,
15.00 – 16.00 – turniej dla dzieci i młodzieży „Baw się razem z nami”,
16.00 – oficjalne otwarcie pikniku :
16.30 – występy grup działających przy CKiB,
17.30 – pokaz pierwszej pomocy/prezentacja sprzętu medycznego samochodu ratowniczo-gaśniczego,
18.30 – animacje dla najmłodszych,
20.00 – zabawa taneczna.

Na wydarzenie zapraszają: LKS Brzeźnica, Gmina Dębica, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica oraz Lokalna Grupa Działania.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.