Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

W Latoszynie będą gorące baseny. Kosmetyki z Latoszyna Zdroju i butelkowana woda lecznicza

Dzisiaj, 17 października 2018 r. w Przychodni Zdrojowej w Latoszynie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wójta Gminy Dębica Stanisława Rokosza, Prezesa Spółki Latoszyn Zdrój Pawła Wolickiego oraz Kierownika Zakładu Górniczego Latoszyn Zdrój Jacka Piskowskiego. Zorganizowanie konferencji podyktowane było bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców wykorzystaniem wód geotermalnych w Latoszynie.

Na wstępie zaprezentowano działania obecnie realizowane tj. budowany basen rehabilitacyjny, który planowo oddany zostanie do użytku w czerwcu 2019 r., amfiteatr, tężnie, pijalnie i ścieżki ruchowe – gotowe w 2020 r. Dla przypomnienia Gmina Dębica uzyskała na ten cel ponad 6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Tytuł konferencji brzmiał „Nowe perspektywy, nowe możliwości rozwoju usług i przestrzeni wokół przychodni zdrojowej jako szansa rozwoju”.  Głównym tematem konferencji były pomysły rozszerzenia działalności Uzdrowiska w Latoszynie.

Gmina Dębica oraz Spółka Latoszyn Zdrój w planach ma wykorzystanie istniejących już odwiertów, znajdujących się w bliskim sąsiedztwie uzdrowiska. Woda geotermalna miałaby być wykorzystywana między innymi w celu wykluczenia wystąpienia niskiej emisji na terenie obszaru uzdrowiskowego poprzez zastosowanie jej do celów grzewczych, nie tylko samego budynku Przychodni ale też sąsiadujących gospodarstw. Ciepłownictwo geotermalne nie zanieczyszcza atmosfery, dzięki czemu powietrze w Latoszynie będzie czystsze. To dobre dla mieszkańców i kuracjuszy. Takie zastosowanie geotermii stosuje obecnie Uniejów. Ponadto energia geotermalna ma zostać również wykorzystana do kąpieli termalnych dla kuracjuszy.

Latoszyn obecnie znajduje się na osi geotermalnej Bielsko Biała – Dębica, która jest potencjalnie geotermalna.  Na potwierdzenie, sprawdzono to w instytucie geologii gdzie ustalono że wykonane odwierty docierają aż do  złóż „jurajskich” (ok. 2000 m) i potwierdzają istnienie solanki o temperaturze 64 – 67 stopni Celsjusza. Są to odwierty bezpośrednio sąsiadujące do uzdrowiska. Powstały one przy okazji poszukiwania złóż gazów węglowodorowych a nie przyniosły potencjalnych korzyści. Szansą dla Latoszyna jest fakt, że do końca 2019 roku można pozyskać dofinansowanie do wykorzystania wód geotermalnych w wysokości nawet 100 %.

Kolejnym kierunkiem rozwoju Uzdrowiska jest wykorzystanie wód leczniczych do produkcji kosmetyków. Jak mówi Prezes Latoszyn Zdrój już w połowie przyszłego roku na rynek mają trafić około 2 – 3 produkty opatrzone logiem Latoszyna wyprodukowanych przez Spółkę Latoszyn Zdrój. Początkowo dystrybucja będzie prowadzona w budynku Przychodni oraz w internecie, a w przyszłości w aptekach i drogeriach. Jak na chwilę obecną, ze względu na długą procedurę prawną Latoszyn, będzie skupiał się na sprzedaży produktów na bazie naturalnych, ogólnodostępnych surowców, opatrzonych logiem Latoszyna, gdyż wykorzystanie wód leczniczych jakie znajdują się w Latoszynie wymagają wielu badań, pozwoleń i testów. Spółka wraz z Gminą poczyniła już pierwsze kroki w tym celu i wysłała próbki wody do Laboratorium. Jak mówi prezes, nie spodziewa się negatywnego wyniku, gdyż woda ta uzyskała pozytywny wynik badań do kąpieli i do spożywania, ale procedura formalna musi zostać zachowana.

Kolejną perspektywą jest butelkowanie wody siarczkowej w Latoszynie. Woda lecznicza pochodząca ze źródeł Latoszyńskich miałaby być sprzedawana w aptekach, tak jak to do tej pory robi Krynica oferując wodę leczniczą „Zuber”. Planowo działalność ta miała by się rozpocząć dopiero w 2020 r. Wstępna nazwa robocza wody to „Latoszynianka”

Obecnie Zakład Przyrodoleczniczy w Latoszynie cieszy się ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa. Do dnia dzisiejszego wykonano ok. 13 tys. zabiegów.  Jak mówi Wójt Stanisław Rokosz poprzestanie na obecnych działaniach oznaczałby „krok do tyłu”, dlatego też Latoszyn ciągle musi się rozwijać i poszerzać gammę oferowanych produktów i usług.

źródło: Gmina Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.