Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

99.rocznica urodzin Marii Węglowskiej z Zawady, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata

Dzisiaj, 4 listopada  mija 99. rocznica urodzin Marii Węglowskiej z Zawady, która wraz z mężem Piotrem podczas okupacji niemieckiej udzielała pomocy żydowskiemu małżeństwu Neszce i Szlomo Taubom.

Węglowscy z narażeniem własnego życia i życia swojej 4 letniej córki Barbary przez blisko 2 lata w piwnicy pod oborą w swoim gospodarstwie ukrywali Neszkę i Szlomo  przez blisko 2 lata. Taubowie przeżyli okupację, a po zakończeniu wojny  przez obóz w Berlinie wyjechali do Izraela. Mają dwóch synów i czterech wnuków. Przez te wszystkie lata od czasu wyjazdu utrzymywali kontakt z rodziną Węglowskich.

W 2001 roku syn uratowanych Meir Bartov napisał do Instytutu Yad Vashem o przyznanie Marii i Piotrowi Węglowskim tytułu „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.  „Nie znajduję słów, by wyrazić swoją wdzięczność dla odwagi i poświęcenia państwa Węglowskich, którzy uratowali moich rodziców. Ryzykowali nie tylko swoim życiem, ale również życiem swojej, wówczas czteroletniej córki Barbary” – napisał do Yad Vashem Meir Bartov.

Przyznane przez Instytut w 2016 roku medale odebrała  podczas uroczystości w Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej ich córka Zofia.  W 2017 r. Zofia Węglowska odsłoniła także  tabliczkę na Ścianie Pamięci w Markowej poświęconą  jej rodzicom.

Maria Węglowska zmarła w 1983 roku w wieku 64 lat.

Szczegółową historię Węglowskich i Tabubów można zobaczyć tutaj:  Sprawiedliwi z Zawady – Maria i Piotr Węglowscy. Nieznana historia

 

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.