Previous
Next
Previous
Next

Kim jest Maciej Małozięć – nowy wiceburmisrz Dębicy?

Maciej Małozięć (rocznik 1986) od lat jest zaangażowany w działalność na rzecz środowiska weteranów Armii Krajowej w Dębicy, w Okręgu Tarnów oraz w województwie podkarpackim i małopolskim. Wielokrotnie organizował i koordynował organizację uroczystości patriotyczno-religijnych na terenie powiatu dębickiego i województwa małopolskiego. Od 2011 roku organizuje m.in. cykl przedsięwzięć z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od wielu lat współtworzy także uroczystości z okazji bitwy Armii Krajowej na polanie Kałużówka oraz inne przedsięwzięcia patriotyczne w powiecie dębickim. Organizuje wykłady historyczne, koncerty patriotyczne, konkursy wiedzy, sympozja, pokazy filmów, konferencje na temat polskiej historii. Jest pomysłodawcą i twórcą Szlaku Partyzanckiego II Zgrupowania AK Obwodu Dębica, który upamiętnia miejsca walk żołnierzy Armii Krajowej w Obwodzie Dębica. Corocznie na szlaku organizowane są piesze rajdy historycznej dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Popularyzuje wiedzę o historii Polski. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych z zakresu historii najnowszej i pedagogiki, 3 monografii książkowych, redaktorem 2 prac zbiorowych, autorem haseł encyklopedycznych oraz kilkudziesięciu artykułów prasowych. Był inicjatorem powstania pomników: straconych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (na rynku w Dębicy) oraz kilku tablic upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej. Zainicjował także odnowienie obelisków żołnierzy AK w Grabinach i Braciejowej. Wielokrotnie projektował tablice i pomniki historyczne zlokalizowane m.in. w powiecie dębickim i tarnowskim oraz poza granicami Polski, m.in. w Obertynie na Ukrainie. Jest autorem scenariuszy filmów dokumentalnych nt. lokalnej historii. Pomagał także przy powstaniu filmów dokumentalnych dot. historii Polski. Wspierał m.in. powstanie filmu „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” nagrodzonego „Złotym Opornikiem” na Festiwalu NNW w Gdyni w 2015 roku.

Od 2014 roku jest dyrektorem Katolickiego Centrum Edukacji KANA w Dębicy. Centrum organizuje zajęcia edukacyjne (językowe i przedmiotowe) dla uczniów wszystkich typów szkół przygotowujące do testów i egzaminów maturalnych. Ponadto Maciej Małozięć jest m.in. wiceprezesem Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, sekretarzem Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, członkiem Zarządu Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Rodziców „Jesteśmy Razem” w Pilźnie oraz członkiem kilku stowarzyszeń i organizacji w powiecie dębickim i tarnowskim. Ukończył studia magisterskie z historii oraz studia III stopnia w Instytucie Pedagogiki KUL JP II w Lublinie. Przygotowuje dysertację doktorską z zakresu historii oświaty i wychowania. W 2016 roku był nominowany do nagrody Jana Rodowicza organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego w kategorii „postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania dla młodych pokoleń”.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.