Previous
Next
Previous
Next

Szymon Studniarz z „Kwiatka” finalistą konkursu Geniusz IT 2018

Ponad 2000 uczestników wzięło udział w II edycji ogólnopolskiego konkursu Geniusz IT zorganizowanego ramach realizowanego już od 8 lat przez Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University projektu „Potęga Informatyki”. Do finałów po pierwszym etapie, z kilkudziesięciu osób zakwalifikowało się jedynie 6 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych: z Dębicy, Krakowa, Poznania, Limanowej, Knurowa, Nowego Sącza. W tym gronie znalazł się uczeń dębickiego „Kwiatka” Szymon Studniarz. Gościem honorowym konkursu był ubiegłoroczny zwycięzca konkursu, również uczeń Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy Wiktor Jezioro.

Szymon Studniarz ma 18 lat, mieszka w Jodłowej i jest uczniem III b Technikum Informatycznego w ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego. Interesuje się informatyką, grafiką komputerową, nowymi technologiami i muzyką. jak mówi przygotowania do udziału w konkursie na dobre ruszyły po półfinałach w momencie, w którym dowiedział się, że udało mu się zakwalifikować do finału programu. Przygotowania polegały m.in. na wielokrotnych próbach przez skype na których wykładał swój projekt a następnie wnosił do niego poprawki na podstawie uwag komisji.
„W programie Geniusz IT opowiedziałem swoją przygodę z informatyką, przedstawiłem autorską kompilację Archlinuxa live – system przypominający wyglądem macOS, który można uruchomić na każdym komputerze. Zaprezentowałem możliwości otwartego oprogramowania i jego zastosowanie w branży cyberbezpieczeństwa. Pokazałem też grafiki i animacje, które wykonałem na przestrzeni lat” – mówi redakcji Ziemi Dębickiej Szymon Studniarz.

Jak powiedziała nam Joanna Dymitrowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy projekt zaprezentowany przez Szymona mimo, że nie zwyciężył spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony organizatorów konkursu i wiodącej firmy informatycznej.
„Projekt Szymona dotyczył sposobów zabezpieczenia sieci przed nieuprawnionymi osobami i przeciwdziałania cyberprzestępczości. Jego projekt był na tyle nowatorski i ciekawy, że mimo, iż nie zdobył nagrody, przedstawiciel firmy Microsoft zaprosił Szymona do współpracy nad tym bardzo ważnym w dzisiejszej rzeczywistości zwłaszcza tej wirtualnej zagadnieniem” – mówi Joanna Dymitrowska.

Szymon Studniarz zapytany o wrażenia z konkursu i  plany na przyszłość mówi, że na razie trudno powiedzieć, czym dokładnie będzie się zajmował w przyszłości, ponieważ informatyka to bardzo rozległy kierunek, a  interesuje go  wiele jej gałęzi. „Prawdopodobnie będę się zajmował zagadnieniami związanymi z systemami operacyjnymi, czyli np. administrowanie serwerami Linux lub cyberbezpieczeństwem. Sam udział w tym konkursie był dla mnie wielką przygodą. To niesamowite doświadczenie – wystąpienie przed wielką widownią nie jest czymś, czego można dostąpić na co dzień. Spotkałem tam mnóstwo świetnych ludzi, zobaczyłem projekty innych finalistów programu, które były na bardzo wysokim poziomie. Uważam, że każdy powinien w swoim życiu spróbować swoich sił w podobnym konkursie, bo jest to budujące doświadczenie które zostaje w pamięci na lata” – dodaje finalista konkursu Geniusz IT.

Gościem honorowym  edycji konkursu Geniusz IT 2018 był ubiegłoroczny zwycięzca tego konkursu, również uczeń ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego Wiktor Jezioro, który podczas finałowego widowiska zaprezentował zebranym swój nowy projekt KittyUniverse, który opracował wraz ze swoimi kolegami z  koła naukowego „Kwiatka” dotyczący adopcji kotów ze schroniska.

„KittyUniverse jest projektem który stworzyłem wspólnie ze znajomymi i przyjaciółmi. Jego celem jest wsparcie organizacji prozwierzęcych takich jak np schroniska. Aplikacja umożliwia zabawę z kotkami oraz ich karmienie w czasie rzeczywistym również z użyciem technologii LightningNetwork. Wszystko jest  transmitowane na żywo w czasie rzeczywistym. Program umożliwia również adopcję oraz adopcję wirtualną., a każdy kotek posiada w aplikacji swój własny profil” – mówi autor projektu Wiktor Jezioro.

Stworzony projekt KittyUniverse ma charakter non-profit. Jak mówi jego autor już w najbliższym czasie zostanie uruchomiony pierwszy koci plac zabaw. Do projektu można dołączyć pod adresem:   https://kittyuniverse.net.  Opiekę nad rozwojem projektu sprawuje nieoficjalne stowarzyszenie KittyAlliance https://kittyalliance.org

„To bardzo nowatorski projekt, którym już dzisiaj interesuje się kilka organizacji i instytucji zajmujących się opieką nad zwierzętami. Zaprezentowanie go podczas finału tak prestiżowego konkursu jak Geniusz IT może przyczynić się do jego popularyzacji i wsparcia  technologicznego organizacji prozwierzęcych ” – dodaje mówi Joanna Dymitrowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.