Previous
Next
Previous
Next

Muzeum w Pilźnie prezentuje eksponat miesiąca – obraz Stanisława Westwalewicza „Rynek w Pilźnie”

Obraz przedstawiający pilźnieński rynek w porze zimowej. Na pierwszym planie konne zaprzęgi z saniami szykujące się do kuligu. W głębi postaci na tle przyrynkowych kamienic. Kompozycja otwarta, utrzymana w stylistyce modernizmu – postimpresjonizmu. Chłodna kolorystyka obrazu, dominują błękity, biele, przewaga pasteli w jasnej, delikatnej tonacji.  Obraz sygnowany w prawym, dolnym rogu nazwiskiem malarza.

Ten, a także inne dzieła z kolekcji pilźnieńskiej artysty można obejrzeć na ekspozycji stałej „Pilzno w obrazach Stanisława Westwalewicza”.

 

 

Stanisław Westwalewicz (1906 – 1997) – artysta malarz, ur. w Kozienicach k. Radomia. W 1933 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Cztery lata później miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa pejzaży Westwalewicza, zorganizowana w Pałacu Sztuki w Krakowie. W okresie II wojny św. Westwalewicz – żołnierz kampanii wrześniowej, został wzięty do niewoli, przebywał w bolszewickich obozach jenieckich – Kozielsku, Pawliszczew – Borze, Griazowcu. W 1941 r. wstąpił do II Korpusu Armii generała Andersa. Oddelegowany do drukarni polowej przy sztabie Polskich Służb Zbrojnych, został kierownikiem drukarni i grafikiem żołnierskiego tygodnika „Orzeł Biały”. Wraz z polską armią przebył szlak bojowy od Rosji poprzez Środkowy i Bliski Wschód do Włoch. Przez cały okres wojenny prowadził działalność artystyczną, o czym świadczą wystawy malarskie na Bliskim Wschodzie i w Rzymie. Był także jednym ze współzałożycieli Międzynarodowego Koła Artystycznego – Circolo Artistico Internazionale, znanego także pod nazwą „Art. – Club”. W 1951 r. artysta przeprowadził się wraz do Pilzna – rodzinnej miejscowości żony Wandy z Koniecznych. Szybko zaakceptowany przez lokalną społeczność, brał czynny udział w życiu miasta. Obok tworzenia pejzaży o tematyce pilźnieńskiej, pracował także nad polichromią regionalnych kościołów (Pilzno, Dobrków). W 1962 r. Stanisław Westwalewicz przeprowadził się z rodziną do Tarnowa, gdzie wybudował dom z pracownią. Zawsze jednak – fizycznie i artystycznie – powracał do Pilzna. Zmarł 15 maja 1997 r.

Źródło: Muzeum w Pilźnie

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.