Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

W Dębicy uczcili pamięć o ofiarach Holokaustu – FILM + ZDJĘCIA

Wykładem Łucji Szumańskiej z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie Osiedlu pt. „Obóz pracy przymusowej w Pustkowie” oraz Zbigniewa Drzymały, dyrektora Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy „Księżna Helena Jabłonowska (1895-1977) – opiekunka potrzebujących i orędowniczka sprawy narodowej” w Urzędzie Miejskim w Dębicy rozpoczęły się tegoroczne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Na wykłady do sali sesyjnej Urzędu Miejskiego przybyli uczniowie z trzech dębickich szkół: Szkoły Podstawowej nr 3. Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy. Na wstępie młodzież wysłuchała wykładu o założeniu i funkcjonowaniu 3 obozów pracy przymusowej w Pustkowie, które powstały na potrzeby budowy poligonu Waffen SS w tej miejscowości. Do budowy tego poligonu Niemcy użyli junaków, mieszkańców okolicznych miejscowości i więźniów 3 obozów pracy: obozu dla Żydów, obozu dla Polaków, obóz dla jeńców sowieckich. Te obozy były obozami pracy tylko z nazwy. Faktycznie były to obozy wyniszczenia. O szczegółach niewolniczej pracy w obozie w poniższym filmie.

O życiu i działalności księżnej Heleny Jabłonowskiej z Przyborowa opowiedział w swoim wykładzie Zbigniew Drzymała, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy

W Dębicy przed wybuchem II wojny światowej mieszkało 2900 Żydów. Holokaust przeżyło jedynie 100 dębiczan wyznania mojżeszowego.
O społeczności żydowskiej w Dębicy i Zagładzie uczniom dębickich szkół obecnym na obchodach Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu opowiedział Ireneusz Socha.

 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.