Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Jak transportuje się paliwa? Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zaopatrzenie w paliwa płynne należy do najważniejszych potrzeb, których zrealizowania umożliwia funkcjonowanie gospodarki. Wymaga to ich transportu, do czego niezbędne są niezawodne rozwiązanie techniczne i przestrzeganie odpowiednich procedur. Ryzyko związane z lekceważeniem tych aspektów byłoby ogromne, zważywszy na to, jak dużo tego rodzaju ładunków każdego dnia mknie po drogach. W dodatku ilość ta nieustannie rośnie. Każdego miesiąca w naszym kraju przewożonych jest po kilka milionów ton różnego typu materiałów niebezpiecznych, z czego paliwa stanowią lwią część.

Wszystkiego strzegą odpowiednie przepisy

Najważniejszym dokumentom, na podstawie którego regulowane są zasady przewozów materiałów niebezpiecznych jest tworzona przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ i nowelizowana co dwa lata umowa ADR, do której Polska przystąpiła w 1975 roku. Adaptacja jej zapisów w naszym prawie zrealizowana jest poprzez ustawę o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych. To właśnie stąd biorą się np. często przez nas widywane dwurzędowe pomarańczowe tablice na przeznaczonych do transportu materiałów niebezpiecznych pojazdach pozwalające fachowcom natychmiast ustalić dwie kluczowe w wielu sytuacjach informacje – nie tylko to, jaki konkretnie ładunek jest przewożony, ale też jakiego rodzaju zagrożenia należy się z jego strony spodziewać.

Kluczowym elementem umowy w kontekście ograniczania towarzyszącego wszystkim czynnościom ryzyka są jej załączniki, w których zawarte są regulacje dotyczące warunków przewozu poszczególnych rodzajów materiałów. Obejmują one wymagania związane z konstrukcją pojazdów, wyposażeniem, obowiązkami osób pracujących przy takim transporcie, dokumentacją i nadzorem. Bezpieczeństwo zależy pod postępowania wszystkich uczestników transportu, za których uważa się zarówno nadawcę, jak i przewoźnika i odbiorcę, czy osoby odpowiedzialne za napełnianie zbiorników.

Niczego nie można zaniedbać

Na nadawcy spoczywa obowiązek upewnienia się, że dany towar jest sklasyfikowany i dopuszczony do przewozu i przekazania przewoźnikowi wszystkich niezbędnych informacji i dokumentów, a także stosowania właściwych cystern (w nich odbywa się zdecydowana większość tego rodzaju transportu) i znakowania ich (również opróżnionych ale nieoczyszczonych). Przewoźnik zaś także musi się upewnić m.in., że wszystkie formalności są spełnione (w tym np. w kwestii aktualnego badania pojazdu), a stan techniczny sprzętu jest bez zarzutu. Każdy kierowca musi mieć wydawane na pięć lat zaświadczenie ADR. Odbiorca zaś ma obowiązek m.in. przyjmowania ładunków bez nieuzasadnionych opóźnień i czyszczenia zbiorników, a także usuwania oznaczeń.

Staranność w realizowaniu spoczywających na poszczególnych osobach i podmiotach obowiązków to oczywiście nie wszystko. W tego typu zadaniach niezwykle ważny jest sprzęt. Oznacza to więc odpowiednią konstrukcję cystern i ich wyposażenie. O bezpieczeństwie decyduje także sposób, w jaki wykonywany jest przeładunek. Tutaj wielką rolę pełnią złącza, takie jak np. TW (Tank Wagen) pomocne przy dużych przeładunkach, czy bardzo wszechstronne i łatwe w użyciu złącze camlock, w jakie można wyposażyć się np. w dostarczającym różnego typu wyposażenie techniczne sklepie MiDaTech. Elementy tego rodzaju nie wydają się nadzwyczaj skomplikowanymi, jednak zależy od nich bardzo wiele i tylko wysoka jakość wykonania, zapewnia zarówno pełne bezpieczeństwo, jak i sprawność wszystkich dokonywanych z ich użyciem czynności.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.