Previous slide
Next slide

Najemca, który przekroczy próg dochodowy może spodziewać się podwyżki czynszu

21 kwietnia 2019 roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów i  mieszkaniowym zasobie gminy. Na mocy nowych przepisów samorządy będą miały możliwość weryfikacji sytuacji finansowej najemców miejskich lokali. Obecnie w Dębicy jest 558 mieszkań komunalnych i 68 mieszkań socjalnych. Mieszka w nich ponad 1500 osób.

Zgodnie z nowymi przepisami Gmina uzyska uprawnienia w zakresie badania sytuacji majątkowej najemców, którzy na wezwanie będą obowiązkowo przedstawiać swoje dochody. Jeśli przekroczą próg dochodowy, będą musieli liczyć się z podwyżką czynszu. Najemcy, którzy podpiszą umowę najmu po 21 kwietnia będą zobowiązani do złożenia oświadczenia majątkowego zawierającego dochody z ostatnich 3 miesięcy. Jeśli kwota przedstawiona przez najemce przekroczy gminny próg dochodowy może on spodziewać się podwyżki czynszu. W takiej sytuacji najemcy do czynszu zostanie doliczona różnica między dochodem a progiem dochodowym.

„Po wprowadzonej nowelizacji samorząd będzie miał możliwość weryfikacji sytuacji finansowej najemców miejskich lokali. W nowej ustawie jest jednak jeden kruczek – weryfikacja dotyczy nowych umów. Jeśli więc ktoś dotychczas wynajmował mieszkanie od miasta, to nie podlega tej procedurze. Dopiero nowi najemcy mogą być temu poddani. A szkoda, bo w mojej ocenie akurat wszyscy powinni być tutaj podobnie potraktowani, bo sytuację mieszkaniową w Dębicy mamy bardzo trudną” – mówi Mateusz Cebula, przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy.

Według jednego z ostatnich zestawień Dębica pod kątem dostępności mieszkań zajmuje 216 miejsce na 218 klasyfikowanych w tym zestawieniu miast. Zdaniem przewodniczącego Rady Miejskiej nowo wprowadzany mechanizm pozwoliłby samorządowi uporządkować trochę sytuację w mieszkaniach komunalnych, gdzie na miejsce czeka ok. 100 rodzin/osób.

Obecnie w miejskich zasobach znajduje się 517 mieszkań komunalnych i 68 mieszkań socjalnych. Większość z nich zlokalizowana jest w rejonie ulic: Strumskiego, Sobieskiego, Matejki, Krakowskiej, Batorego, Robotniczej i Rzeszowskiej. Mieszkania komunalne to „zwykłe” mieszkania w których najemcy płacą normalne czynsze i nie mają do nich żadnej dopłaty ze strony miasta. Najemcy płacą pełne media i czynsz ustalony przez miasto. Jest to niewątpliwie korzystniejsze niż najem od osoby prywatnej, której trzeba jeszcze oprócz wszystkich opłat za media i czynsz zapłacić „odstępne”.  Mieszkania socjalne których jest obecnie w Dębicy 68 mają obniżony standard. Zamieszkują je osoby, których nie stać na „zwykłe” mieszkania, albo stracili mieszkanie względnie są eksmitowani. Obecnie wszystkie mieszkania, zarówno komunalne jak i socjalne są zajęte.

Samorządy na dostosowanie swoich uchwał mieszkaniowych do zapisów ustawy rządowej mają 2 lata. Weryfikować dochody najemców samorządy będą mogły nie częściej niż raz na 2,5 roku.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.