Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Bohaterowie niepodległościowego podziemia na muralach w Dębicy

Trzy nowe murale historyczne pojawią się w niedługim czasie na blokach na Osiedlu Słoneczne w Dębicy. Będą przedstawiać bohaterów podziemia niepodległościowego, którzy za swoją postawę i wolną Polskę oddali życie. Kogo zobaczymy na muralach ?
Projekt w ramach którego powstają murale pt. „Dębica bohaterom – murale historyczne” został zainicjowany i jest realizowany przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Dębicy we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i Spółdzielnią Mieszkaniową Igloopol.
Koszt przedsięwzięcia w ramach którego powstaną trzy murale na blokach przy ul. Witosa i 3- Maja został oszacowany na około 18 tysięcy złotych. Pokryty zostanie on z funduszy pozyskanych przez  TG „Sokół” z Ministerstwem Obrony Narodowej.

„Głównym celem jest powstanie trzech murali historycznych, na osiedlu Igloopol, które przedstawiać mają wizerunki postaci zasłużonych dla Ojczyzny, patriotów, bohaterów, Żołnierzy Wyklętych. Każda z postaci to synonim waleczności, heroiczności, patriotyzmu i oddania sprawie polskiej. Zasłużeni w walce o polską niepodległość, którzy walczyli najpierw z okupantem niemieckim, następnie z sowieckim. Ostatecznie zamordowani przez PRL-owskiego oprawcę. Pomysł powstał, ponieważ wciąż zauważamy potrzebę popularyzacji etosu Żołnierzy Wyklętych, a przede wszystkim wskazywania ich jako autorytetów ze względu na ich postawę” – mówi Magdalena Barszcz z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dębicy, które jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Za projekt i wykonanie murali odpowiedzialni są Sebastian Krasoń, Mateusz Smulski oraz Szymon Ogrodnik.

„Jest to projekt, którego realizacji podjąłem się we współpracy z dębickim „Sokołem”, a dofinansowane jest ze środków MON. Projekt polegać będzie na wykonaniu trzech murali na osiedlu Igloopol. Jesteśmy w trakcie realizacji pierwszego z trzech murali, które poświęcone zostaną niezwykłym, zasłużonym postaciom. Autorytetom, którzy swoim życiem zasłużyli na miano BOHATERÓW. Projekt powstał ponieważ pomysłodawcy zauważyli potrzebę popularyzacji etosu Żołnierz Wyklętych w Dębicy, z czym się absolutnie zgadzam” – mówi Sebastian Krasoń, jeden z twórców nowych murali.

Na nowych dębickich muralach uwiecznieni zostaną:
– Bezpośredni przełożony majora Adama Lazarowicza płk. Łukasz Ciepliński, ps. „Pług”, „Ostrowski”, „Ludwik”, „Apk”, żołnierz Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK  prezes IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Dowódca w Akcji „Burza”. Po wojnie uwięziony przez komunistyczne władze i stracony po 3 -letnim procesie 1 marca 1951 roku z innymi przywódcami ZWZ.
– Rotmistrz Witold Pilecki, ochotnik do obozu koncentracyjnego Auschwitz, twórca siatki konspiracyjnej w obozie i raportu o sytuacji w obozie. Po wojnie powrócił do Polski, uwięziony, torturowany i stracony przez komunistów.
– Józef Franczak ps. „Lalek”, wachmistrz Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej Polski 1939, później związany ze strukturami ZWZ-AK, ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego walczący i ukrywający się przed władzą ludową do 1963 roku.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.