Brawurowa ucieczka z dębickiego więzienia. Uciekinierzy zostawili kartkę z napisem “Przepraszamy za bałagan” !

Kilka dni temu, 6 lipca minęła 24 rocznica słynnej ucieczki 5 więźniów z Zakładu Karnego w Dębicy. Więźniowie uciekli w nocy z 5 na 6 lipca 1995 roku 12 metrowym tunelem, który własnoręcznie wydrążyli w ciągu 2,5 miesiąca łyżkami i metalowymi miskami. Ziemię i gruz wydobyty z tunelu pakowali do worków uszytych z prześcieradeł i chowali pod łóżkami. Jak mówił w jednym z wywiadów Dariusz Socha bali się jak cholera,  że ich wykryją, że tunel się zawali, że zabraknie w nim tlenu. Po 2,5 miesiąca zakończyli drążenie tunelu i wydostali się na zewnątrz w celi zostawiając kartkę “przepraszamy za bałagan”. W noc ucieczki biegli po torach kolejowych z Dębicy do Tarnowa. Socha ujęty został po miesiącu od ucieczki w Krośnie. Wydał go kolega. Za ucieczkę dostał dodatkowo 1,5 roku odsiadki w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu.  Pozostali uciekinierzy również zostali schwytani i ponownie osadzeni w zakładzie karnym. Po tej ucieczce wymianie uległ skład ponad 30 procent kadry Zakładu Karnego w Dębicy.

Po latach telewizja TVN zrobiła materiał o tej ucieczce, którego obszerną część stanowi rozmowa z Dariuszem Sochą – inicjatorem i mózgiem całej ucieczki.

Całość odcinka serii “Cela nr” o ucieczce z dębickiego więzienia można obejrzeć na player.pl pod adresem:  https://player.pl/programy-online/cela-nr-odcinki,1001/odcinek-11,dariusz-socha,S00E11,15225.html

Podziel się z innymi

Shares

Czy podoba się Wam tegoroczna dekoracja świąteczna na dębickim Rynku ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.