Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Dzień Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy – 23 lipca 2019

23 lipca 2019 r.  odbędą się w Dębicy obchody Dnia Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy. W tym roku przypada 77. rocznica pierwszej akcji likwidacyjnej w dębickim getcie, która miała miejsce 21 lipca 1942 r. W dębickim getcie przebywało ponad 12 tysięcy Żydów z Dębicy, Pilzna , Radomyśla Wielkiego i innych miejscowości.  Większość z nich została zamordowana przez Niemców.

Uroczystości upamiętniające to wydarzenie zaplanowane zostały przy zbiorowej mogile zamordowanych Żydów w lesie na Wolicy oraz na Skwerze Mikołajkowów w Dębicy. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom będzie uczczenie pamięci 12 000 Polaków żydowskiego pochodzenia, w tym ponad 2000 Żydów dębickich, którzy byli więzieni w dębickim getcie, a następnie zostali zamordowani przez Niemców w Dębicy oraz w obozach śmierci w Bełżcu i Auschwitz w 77. rocznicę pierwszej akcji likwidacyjnej w dębickim getcie. Uroczystość odbędzie się na terenie, gdzie podczas okupacji niemieckiej istniało getto, u zbiegu ulic Głowackiego i Kościuszki (teren dzisiejszego Ogródka Jordanowskiego). O godz.  19:00 w Synagodze  Nowomiejskiej, przy ul. Krakowskiej  3 odbędzie się natomiast koncert  upamiętniający żydowską społeczność Dębicy. Pieśni żydowskie wykonają: Mariusz Koluch (śpiew) oraz Bartłomiej Prucnal (saksofony).

PROGRAM OFICJALNYCH UROCZYSTOŚCI POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA DĘBICA

15:30 Plac Solidarności
Autokar dla uczestników uroczystości z Placu Solidarności na Wolicę.
Google Maps: https://goo.gl/maps/c48efNQXPsjdUuTB8

15:45 Zbiorowa mogiła w lesie Wolica
Uczczenie pamięci około 500 Żydów dębickich oraz pilzneńskich zamordowanych przez hitlerowców w masowej egzekucji w lipcu 1942 r. (modlitwy, złożenie kwiatów)
Google Maps: https://goo.gl/maps/VBYA3PJvqmAvpBQp6

16:15 Skwer Mikołajkowów
Uczczenie pamięci Leokadii i Aleksandra Mikołajkowów ratujących Żydów podczas II wojny
światowej. (złożenie kwiatów)
Google Maps: https://goo.gl/maps/69EWuQr7egYEsTsk6

PROGRAM UROCZYSTOŚCI TOWARZYSZĄCYCH (organizator : Ireneusz Socha)
17:00 Teren byłego getta, róg Kościuszki i Głowackiego (tzw. ogródek jordanowski)
Uczczenie pamięci 12 000 Polaków żydowskiego pochodzenia, w tym ponad 2000 Żydów dębickich, którzy byli więzieni w dębickim getcie, a następnie zostali zamordowani przez nazistów w Dębicy oraz w obozach śmierci w Bełżcu i Auschwitz w 77. rocznicę pierwszej akcji likwidacyjnej w dębickim getcie, która miała miejsce 21 lipca 1942 r. (przemówienia okolicznościowe, modlitwy oraz złożenie kwiatów i kamieni)
Google Maps: https://goo.gl/maps/RihgXU2LWaHsV8FD8

19:00 Synagoga Nowomiejska, ul. Krakowska 3
Koncert upamiętniający żydowską społeczność Dębicy. Pieśni żydowskie wykonają: Mariusz Koluch – śpiew oraz Bartłomiej Prucnal – saksofony. Przygotowanie i prowadzenie koncertu – Ireneusz Socha. Wstęp wolny.
Google Maps: https://goo.gl/maps/FbReeLqXAsJ4TgSS7

 

Obchody Dnia Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy w 2018 roku:

https://ziemiadebicka.pl/pamietaja-o-zydowskich-mieszkancach-debicy-duzo-zdjec/

Obchody Dnia Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy w 2018 roku – FILM:

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.