Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Tytuły „Zasłużony dla Miasta Dębicy” dla Igloopolan, „Radości” i Janusza Urbanika

Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”, Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość” oraz Janusz Urbanik zostali uhonorowani tytułem w „Zasłużony dla Miasta Dębica”. Taką decyzje podjęli miejscy radni podczas ostatniej sesji która odbyła się wczoraj.

„Iglopoolanie” swoją artystyczną przygodę rozpoczęli w 1978 roku przy prężnie działającym Kombinacie Rolno-Przemysłowym „Igloopol”. Niekwestionowanym Ojcem Zespołu był i jest Pan Edward Brzostowski; człowiek – instytucja.
Zmiany systemowe sprawiły, że od 1995 roku do chwili obecnej Zespół działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.
W 40-letniej działalności wielokrotnie zmieniał się skład osobowy a także kształt programowy. Od 1991 roku za formę artystyczną odpowiada jego kierownik artystyczny Romuald Kalinowski. W swoim repertuarze „Igloopolanie” mają pieśni i tańce narodowe oraz różnych regionów kraju, które składają się na barwne widowiska urzekające dynamiką tańców, pięknymi strojami, młodością i naturalnym wdziękiem.

W zespole tańczy, śpiewa i gra blisko 150 osób- dzieci, młodzieży i dorosłych; swoją artystyczną pasję realizują w Domu Kultury „Mors”, który jest po kapitalnym remoncie i daje tym młodym artystom fantastyczne warunki do rozwoju.

Wysokie umiejętności artystyczne zespołu podkreślają piękne stroje ludowe wykonane przez profesjonalne pracownie w zgodzie z autentycznymi wzorami i barwami. Garderoba Zespołu jest jedną z najbogatszych na Podkarpaciu. Znajdziemy w niej m.in.: szlacheckie kontusze, stroje krakowskie, łowickie, rzeszowskie, krośnieńskie, wielkopolskie, cieszyńskie, lubelskie, opoczyńskie, śląskie, sądeckie, górali żywieckich oraz kostiumy z okresu Księstwa Warszawskiego.
Barwna, roztańczona, rozśpiewana i uśmiechnięta grupa dziewcząt i chłopców występowała w wielu miastach w kraju i poza jego granicami zawsze zdobywając uznanie publiczności i jurorów. Dowodem tego są liczne dyplomy, puchary, nagrody i wyróżnienia. Kilkakrotnie koncertowali we Francji, Belgii, Turcji, Słowacji, Holandii. Występował też na Korsyce, Sardynii, Ukrainie, Węgrzech, we Włoszech, Rosji, Niemczech, Austrii, Szwecji, Bułgarii, Albanii, Estonii, Serbii oraz Czechach.
”Igloopolanie” brali także udział w wystawianych widowiskach takich jak np.„Wesele Boryny”, włączali się także w znaczące projekty artystyczne Dębickiego Towarzystwa Muzyczno – Śpiewaczego; wystąpili w przedstawieniach operowych m.in. w „Strasznym Dworze” i „Halce” Stanisława Moniuszki, „Cudzie mniemanym czyli Krakowiakach i Góralach” Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego, oraz „Cyruliku sewilskim” Gioacchina Rossiniego. Celem zespołu jest przede wszystkim upowszechnianie polskiego dorobku kultury narodowej ,w szczególności ludowej a tym samym wychowanie młodego pokolenia
w szacunku do własnego kraju i narodu poprzez rozwijanie w młodym pokoleniu wrażliwości patriotycznej i kulturowej.

Stowarzyszenie „Radość” – organizacja od 20 lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W codziennej rehabilitacji w placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie i w realizowanych projektach w 2014 roku uczestniczy 172 osoby. Prowadzimy Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dębicy i w Bobrowej Woli, Zakład Aktywności Zawodowej w Woli Żyrakowskiej. Działamy na rzecz szeroko pojętej integracji, realizujemy Projekty, których celem jest aktywizacja osób niepełnosprawnych i ukazywanie ich możliwości i potencjału. Dzięki naszym działaniom zdobywają kwalifikacje, podejmują pracę zawodową. Odkrywają pasje i usamodzielniają się na miarę swoich możliwości. Ważnym aspektem prowadzonej przez nas rehabilitacji jest terapia przez sztukę. Pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów powstają w naszych placówkach wyroby artystyczne z wykorzystaniem różnych technik plastycznych (m. in. ceramika, wikliniarstwo, decoupage, pisanie ikon).

Janusz Urbanik – dębicki przedsiębiorca wspierający wiele inicjatyw społecznych na terenie miasta.

Informacje o działalności  Z.P i T. „Igloopolanie” oraz Stowarzyszenia „Radość” – profile FB wyróżnionych. 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.