Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

50 lat sklepu „Kaprys”. Władza ludowa wywłaszczyła właścicieli żeby go zbudować

Kaprys, Rarytas lata ’70 XX w. fot. Archiwum „Mechanika”

Budynek „Kaprysu” zna chyba każdy w Dębicy. Według dostępnych informacji obiekt wybudowany został  w 1969 roku. Wcześniej na tym terenie stał parterowy, murowany budynek mieszkalno – usługowy, drewniana szopa i komórka oraz „sławojka”. W 1968 roku na mocy ustawy wywłaszczeniowej z 1954 roku dotychczasowi właściciele – pewna dębicka rodzina – została wywłaszczona i zobligowana do sprzedaży na rzecz Skarbu Państwa zabudowanej wspomnianymi budynkami 9 arowej działki w samym centrum Dębicy za wyjątkowo nędzną cenę.

Właściciele działki i znajdujących się na niej budynków najprawdopodobniej niedługo po wojnie wyemigrowali z Dębicy do

W miejscu budynku na pierwszym planie dzisiaj stoi „Kaprys” . Na drugim planie bożnica. fot. Z. Prajsner

Stanów Zjednoczonych i na stałe zamieszkali w Chicago. W ich imieniu umowę sprzedaży w 1968 roku sfinalizował i podpisał ich syn. Za wspomnianą 9 arową działkę w samym centrum miasta otrzymali 261 tysięcy złotych, płatne w kilku ratach rocznych każda w wysokości 50 tysięcy złotych. Opłata notarialna wyniosła trzy tysiące złotych.

Na sprzedanej na rzecz Skarbu Państwa 9 arowej działce znajdowały się wówczas: budynek mieszkalno-usługowy, murowany, parterowy, kryty blachą, szopa drewniana, komórka drewniana, ustęp drewniany, ogrodzenie z cokołem, ogrodzenie z siatki, ogrodzenie z opołów i mur oporowy oraz drzewa, krzewy i kwiaty. Wszystko pod adresem ul. Krakowska 1.

W 1969 roku na wspomnianej działce wybudowany został zgodnie z założonym przez ówczesne władze planem gospodarczym dla miasta budynek „Kaprys” i „Rarytas”. Był to wówczas pierwszy tak duży sklep samoobsługowy w Dębicy, który działa do dzisiaj. Budynek od początku swojego istnienia należał i nadal do PSS Społem. Obok w nowo wzniesionym biurowcu znalazły siedzibę różne instytucje m.in. PKO.

 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.