Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Dębica i Jodłowa upamiętnią ofiary Holocaustu

Dębica po raz czwarty, a Jodłowa po raz drugi wezmą udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu, które obchodzone będą od 2 stycznia do 22 lutego 2020. Na liście miejscowości w których  odbywać będą się obchody upamiętniające ofiary Holokaustu zabrakło  Pilzna, które uczestniczyło w obchodach w roku ubiegłym oraz Brzostku. W obu tych miejscowościach znaczną część społeczności stanowiła ludność żydowska.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty.  Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem  jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 r. włączył się w ich organizację także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach. Zaczynają się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Podczas obchodów  odbędą się modlitwy dla uczczenie pamięci pomordowanych Żydów, prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii.
Program obchodów:
DĘBICA  29 stycznia 2020 r. (środa)

10:00
Sesja popularno-naukowa (Dom Kultury „Śnieżka” w Dębicy, ul. Bojanowskiego 18)
Otwarcie sesji:
Wystąpienie Burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka
Maciej Małozięć (Urząd Miejski w Dębicy) „Okupacja niemiecka w powiecie dębickim” (zarys problematyki)
Dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy (UR, IPN) Zagłada Żydów w Dębicy
12:30
Złożenie kwiatów w dębickich miejscach pamięci: Plac Mikołajków, Mogiła zamordowanych na osiedlu w Wolicy zamordowanych przez Niemców w lipcu 1942 r. (Dębica, ul 23 sierpnia)
Organizatorzy: Burmistrz Miasta Dębicy, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Dom Kultury Śnieżka w Dębicy, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
 
JODŁOWA – 30 stycznia 2020 r. (czwartek)
9:00- 9:30
Modlitwa za pomordowanych przez Niemców oraz zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na zbiorowej mogile Żydów w Przeczycy
10:00 – 10:45
,,Polacy ratujący Żydów w okupowanej Polsce”, otwarcie wystawy przez dr. hab. prof. UR Elżbietę Rączy (Liceum Ogólnokształcące, Jodłowa 898)
11:00– 11:30
Wspomnienie o Filomenie i Jakubie Świętoniach, jednych ze ,,Sprawiedliwych” w Jodłowej
11:45 – 12:15
Upamiętnienie mieszkańców Jodłowej którzy ratowali Żydów podczas niemieckiej okupacji, przy obelisku poświęconym pamięci „Sprawiedliwych” w Jodłowej.
Organizatorzy:
Parafia pw. Św. Stanisława BM w Jodłowej, Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego w Jodłowej
Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Franciszka Blachnickiego, Hufiec ZHP Dębica: 6 drużyna harcerska Młode Jodełki, 3 gromada zuchowa Szare Wiewiórki, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Wspólnota Drzewo Oliwne

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.