Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

99 osób na Podkarpaciu pobiera z ZUS świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. 4 osoby to mieszkańcy ziemi dębickiej

99 mieszkańców Województwa Podkarpackiego, którzy ukończyli 100 lat  otrzymuje obecnie świadczenie honorowe. W tym  gronie znalazło się  4 mieszkańców ziemi dębickiej. 

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków świadczenie honorowe . Jest ono wypłacane dożywotnio  i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury. 

Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 99 świadczeń honorowych:  

Oddział ZUS w Rzeszowie – 64 świadczenia, najstarszym świadczeniobiorcą jest kobieta w wieku 106 lat z Rzeszowa, (na dzień 14.05.2019 – wypłacano świadczenie 55 osobom)

Oddział ZUS w Jaśle – 35 świadczeń, najstarszy świadczeniobiorca: mężczyzna urodzony w 1911 r. (pow. krośnieński)  (na dzień 14.05.2019 – wypłacano świadczenie 28 osobom)

„Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach” – mówi Wojciech Dyląg, Regionalny Rzecznik ZUS w województwie podkarpackim. 

Dla osób, które ukończyły wiek 100 lat po 29.02.2020 r. przyznawane świadczenie wynosi 4294,67 zł. zł brutto

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.