Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Mieszańcy Podkarpacia wskazali ponad 72 tysiące zagrożeń

Ponad 72 tysiące zgłoszeń zostało naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa od początku jej funkcjonowania. Od ponad trzech lat mieszkańcy naszego województwa za jej pomocą mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Wszystkie sygnały są weryfikowane, blisko 25 tys. zostało potwierdzonych i wyeliminowanych.

Od ponad trzech lat, mieszkańcy naszego województwa mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie zostało stworzone, aby przeciwdziałać negatywnym zjawiskom w lokalnych środowiskach. Każdy, kto jest świadkiem niebezpiecznych sytuacji lub według jego oceny, jakieś zachowanie zagraża bezpieczeństwu, może bez wychodzenia z domu poinformować o tym Policję.

Aktywność mieszkańców w tym zakresie pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się wokół nich. Nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe. Od 20 września 2016 roku, mieszkańcy Podkarpacia wskazali 72 579 zagrożeń.

W dalszym ciągu największą grupę stanowią zgłoszenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym, przekraczanie dozwolonej prędkości – 28 651 czy nieprawidłowe parkowanie – 14 928. Drugą grupą najczęściej wskazywanych uciążliwości jest między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 10 413 oraz miejsca, gdzie grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją – 2122.

Najwięcej, bo 15 807 zgłoszeń odnotowano w Rzeszowie i na terenie powiatu rzeszowskiego. Na terenie powiatu łańcuckiego – 7489 oraz na terenie Przemyśla i powiatu przemyskiego –  5803.  Najmniej w powiatach: leżajskim – 957, leskim – 1036 i strzyżowskim – 1174.

Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały. Do tej pory potwierdzono 5391, natomiast 33 577 nie potwierdziło się. Obecnie 137 nowych zgłoszeń czeka na sprawdzenie. W kategorii „potwierdzone/wyeliminowane” zgłoszeń jest 24 983, natomiast z kategorii „żart lub pomyłka” odnotowano 7738. Dzięki modyfikacji, w przypadku potwierdzenia zagrożenia użytkownik będzie wiedział, czy naniesione przez niego zagrożenie zostało wyeliminowane.

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę internetową Podkarpackiej Policji i kliknąć w zakładkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Znajdują się tam wskazówki dotyczące funkcjonowania aplikacji, odnośniki do KMZB oraz dane statystyczne. Bardzo ważne, aby spokojnie i z uwagą zapoznać się z regulaminem. Po jego zatwierdzeniu można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Nanosząc zagrożenie przekazujemy policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Policja ma 3 dni na podjęcie zgłoszenia i 7 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

źródło: Podkarpacka Policja

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.