Previous slide
Next slide

„Stal” Dębica ! Kto pamięta klub który wszedł do III ligi ?

Drużyna piłkarska „Stal” Dębica ok. 1956
Zdjęcie ze zbiorów Pani Renaty Mądzik

Po zakończeniu II wojny światowej tak jak w całej Polsce również w Dębicy z wielkim trudem odbudowywał się sport. Brakowało dokładnie wszystkiego: boisk, sprzętu, kostiumów sportowych. W takich warunkach w 1951 roku w Dębicy utworzony zostało przy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego (później Wytwórni Urządzeń Chłodniczych) koło sportowe „Stal” w ramach którego działało kilka sekcji m.in. piłki nożnej, lekkiej atletyki a w latach 1953-1954 bokserska. „Stal” Dębica istniała do 1961 roku.

W 1956 roku na mocy uchwały Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z 27 listopada 1956 roku w Dębicy zarejestrowane zostały trzy kluby sportowe : „Stal” pod patronatem Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, „Chemik” Pustków (powstał z połączenia koła sportowego „Unia” Pustków i LZS Brzeźnica) przy Zakładach Tworzyw Sztucznych oraz „Wisłoka” przy fabryce opon „Stomil”. „Stal” i „Chemik” były klubami wielosekcyjnymi przy których działało dziewięć sekcji dla kobiet i mężczyzn. Największym osiągnięciem „Stali” Dębica był awans drużyny do III ligi w roku 1957. W 1961 roku nastąpiły istotne zmiany strukturalne w dębickim sporcie w wyniku których powstał jeden silny klub sportowy – Międzyzakładowy Klub Sportowy „Wisłoka”.

„Koncepcja działaczy dębickiego sportu zmierzająca do połączenia trzech istniejących klubów sportowych dojrzała w grudniu 1961 roku, kiedy to na walnych zebraniach wszystkich trzech klubów powołano do życia Międzyzakładowy Klub Sportowy „Wisłoka”” – można przeczytać w monografii autorstwa Buszki i Kiryka „Dębica”.

Patronatu nad klubem podjęły się wszystkie większe zakłady pracy i instytucje w mieście nad Wisłoką. Od tego momentu zawodnicy klubu uzyskiwali znaczące sukcesy w kraju i za granicą w różnych dyscyplinach sportu.

Jednym z zawodników grających w barwach „Stali” był Ryszard Węgrzynowicz, pracownik wydziału inwestycji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego.
„Tato zawodnikiem „Stali” był od 1955 roku. Najpierw występował w drużynie juniorskiej, a od roku 1956 grał w pierwszej drużynie gdzie występował na lewym skrzydle. Grał w drużynie do końca jej istnienia, czyli do 1961 roku. Tato zawsze z sentymentem wspominał czas spędzony w drużynie, mecze i wyjazdy. Największy sentyment miał niewątpliwie do wydarzeń, które miały miejsce po ich awansie do III ligi. Opowiadał, że jak „Stal” dostała się do III Ligii to po awansie witali ich jak bohaterów. Na ulicach jechali w otwartym samochodzie. Zaproszono ich do restauracji na zakrapiany obiad. To było ich całe wynagrodzenie” – wspomina Renata Mądzik, córka Ryszarda Węgrzynowicza.

Największe sukcesy w krótkiej historii Stali to awans do III ligi w 1957 roku oraz Mistrzostwo Juniorów Okręgu Rzeszowskiego w sezonie 1960/61.
24 listopada 1957 roku piłkarze tego klubu i ich kibice fetowali awans do III Ligii – pierwszy w historii dębickiego sportu. Sukces był dziełem zespołu w składzie: Ferdynand Porzuczek, Józef Juszczyński-bramkarze, Bolesław Czernicki, Czesław Panek, Władysław Czernicki, Kazimierz Chybiło, Bolesław Krok, Zbigniew Zima, Józef Sroczyński, Roman Ząbek, Stanisław Żelazo, Ryszard Węgrzynowicz, Leszek Krok. Edward Zima. Trenerem drużyny był Michał Karpiński, prezesem klubu Edward Sikora. Mecze drużyny rozgrywane były wówczas do 1958 roku na stadionie przy ulicy Wilusza.

Dyskusja na FB

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.