Previous
Next

10-lecie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Korzeniowie

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Korzeniowie działa już 10 lat. Z tej okazji 30 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie okolicznościowe, w trakcie którego ślubowanie na sztandar złożyło –13 druhów z DDP oraz 10 z MDP. Ponadto wręczono odznaki MDP – 4 brązowe, 6 srebrnych oraz 12 złotych. Dla zasłużonych na rzecz MDP wręczono okolicznościowe statuetki. Po zakończeniu części oficjalnej członkowie MDP oraz Dziecięcej Drużyny Pożarniczej zaprezentowali swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W spotkaniu uczestniczyli: Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, Z-ca wójta Gminy Grzegorz Reguła, Proboszcz parafii Korzeniów ks. Piotr Machnik, Sołtys wsi Korzeniów p. Agnieszka Leska, P. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Korzeniowie p. Małgorzata Morawczyńska,Druhowie OSP oraz rodzice członków DDP.

Historię Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przybliżył opiekun drużyn dh Adam Strojek. 6 stycznia 2013 r. Zarząd podjął stosowną Uchwałę dotyczącą powołania MDP. Pierwsza Drużyna liczyła wtedy 12 członków, którzy w dniu 3 maja 2013 r. złożyli ślubowanie na sztandar. W 2018 roku powstała Dziecięca Drużyna Pożarnicza. Łącznie przez 10 lat akces do MDP i DDP złożyło 88 dzieci z czego 71 przystąpiło do drużyn. Od początku powstania, druhowie czynnie uczestniczyli w uroczystościach kościelnych oraz w uroczystościach lokalnych organizowanych przez OSP m.in.: kilkukrotnie startowali na Powiatowych Zawodach Małych Strażaków oraz w Jesiennych Biegach Małych Strażaków w Łękach Dolnych, brali udział w Festynie Gminnym na 100 lecie Odzyskania Niepodległości oraz uczestniczyli w Wojewódzkim Zlocie na Stulecie odzyskania Niepodległości w Skołyszynie. Brali również udział w Powiatowych i Wojewódzkich Dożynkach gdzie prezentowali wieńce dożynkowe. Druhowie MDP uczestniczyli w pieszej pielgrzymce do Zawady oraz 5-krotnie w Pielgrzymce do Kalwarii Pacławskiej. Corocznie czynnie uczestniczyli w Dekanalnym Spotkaniu Młodych organizowanych przy parafii. Nie zabrakło również wycieczek, do: Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnik, Muzeum Wincentego Witosa, Państwowej Straży Pożarnej, Sanktuarium św. Karoliny w Zabawie.

Członkowie MDP byli nawet w Czechach w ramach rewizyty za Światowe Dni Młodzieży.
W 2018 r. Drużyna MDP została sklasyfikowana na 4 miejscu w Konkursie Nowin na Najlepszą Drużynę MDP w województwie podkarpackim. Jednak największym sukcesem działania MDP w Korzeniowie jest to, że wielu jej druhów zasiliło szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Korzeniowie (13 druhów).
Źródło: Gmina Żyraków

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.