Previous
Next

Dębica na starych fotografiach – czyny społeczne w latach 60 i 70 XX w.

Uczniowie „Mechanika” podczas czynu społecznego

Czyny społeczne – aktywność, która jest raczej nieznana dzisiejszej młodzieży, natomiast w latach 60, 70 i 80 XX wieku była elementem dnia codziennego lokalnych społeczności. Dzięki czynom społecznym w Dębicy powstało wiele ulic, skwerów i odnowiono niejeden budynek.

Znaczna część infrastruktury na dzisiejszym Osiedlu Słonecznym powstała właśnie w taki sposób.  Władza ludowa dawała fundusze na konieczne materiały, które były skrupulatnie odnotowywane i rozliczane w urzędach, a pracownicy zakładów pracy i uczniowie dębickich szkół organizowali się, sprzątali  i remontowali drogi, malowali budynki  oraz  wykonywali szereg różnych prac.

W ten sposób realizowano m.in. budowę lodowiska w dzisiejszym Parku Jordanowskim, liczne boiska sportowe jak to przy „Mechaniku” i wiele innych inicjatyw.

Zdjęcia z archiwum prywatnego Pani Ewy Król oraz z archiwum „Mechanika”  udostępnione przez Pana Pawła Miłosza i dyrekcję ZSZ nr 1 w Dębicy.

Pierwsza publikacja 05.05.2020

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.