Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Kiedyś w Przyborowie można było się napić mleka prosto od krowy…

Za czasów nieboszczki komuny, która słusznie odeszła już w przeszłość, w Przyborowie funkcjonował PGR. W tymże PGR-ze prowadzono szeroką produkcję rolną i hodowano pokaźne stado krów. Latem w ciągu dnia krowy pasły się na pastwisku, wieczorem zaganiano je do obór i podłączano dojarki. To pyszne mleko, jakiego wówczas można było się napić śni się po nocach tym, którzy je pamiętają.

Po dawnym PGR-ze w Przyborowie zostało osiedle bloków, gdzie mieszkali pracujący tam ludzie. Dziś to pięknie odnowione i utrzymane nowoczesne budynki. PGR-u już nie ma. Po dawnych oborach hula wiatr, a o tym, że kiedyś miejsce to tętniło życiem mało kto pamięta.

A było wtedy tak. Pracownicy PGR-u mogli za parę groszy kupić to co tu produkowano. Ziemniaki, zboże i inne płody. I mleko, które było podstawą wyżywienia rodzin, zwłaszcza tych, którzy mieli dzieci. Było pyszne, prosto od krowy. I smakowało tak, jak mleko smakować powinno.

Wieczorem krowy zaganiano z pastwisk do obór. Tam wiązano je do swoich stanowisk i na wymiona podłączano dojarki. Włączano maszynę i zaczynało się dojenie. Tuż przy wejściu do obory było małe pomieszczenie gdzie znajdował się kranik podłączony do instalacji dojącej krowy. Przyjeżdżało się tam z własną bańką i nalewało do pełna pysznego, pachnącego mleka. Kosztowało to grosze. Całe pokolenia mieszkańców Przyborowa zostały wychowane na tym mleku.

Dziś w Przyborowie czy nawet okolicznych wsiach trudno zobaczyć żywą krową. A cóż dopiero posmakować świeżego mleka. Szkoda. Bo latem takie prawdziwe mleko smakuje najlepiej. Czyż nie?

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.