Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Przedwojenny dębicki Rynek w kolorze ! Zobaczcie jaki był piękny !

Jeden z pierwszych utrwalonych na fotografii widoków dębickiego Rynku pochodzi z początku XX wieku, a dokładniej z 1907 roku. Kolejne przedstawiają zupełnie zniszczony Rynek po I wojnie światowej. Najpiękniejsze widoki Rynku pochodzą chyba z lat 30 XX wieku, kiedy na Rynku było pełno zieleni, a kamieniczki miały niekwestionowany urok. Charakterystycznym budynkiem w Rynku jest do dziś „Rolnik” wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym przez zamożnych mieszczan dębickich. A potem na Rynku pojawił się „Karolek” …

Rynek, drukarnia Hausera , lata 30 XX wieku/Koloryzacja: ziemiadebicka.pl

Dębicki Rynek jest typowym rynkiem galicyjskim. W okresie między pierwszą i druga wojną światową na rynku odbywał się targ, przyjeżdżali kupcy furmankami, dlatego na rynku nie było zbyt wiele zieleni, żeby furmanki ciągnięte przez konie miały możliwość swobodnego przejazdu przez rynek. Nieco inny wygląd dębicki rynek zyskał w okresie tuż przed II wojną światową, kiedy to na rynku pojawiło się dużo zieleni, klomby i mała architektura.

Po II wojnie światowej, w 1953 roku na dębickim Rynku stanął „Karolek” . Towarzyszył dębiczanom przez blisko 40 lat. Dębicki Rynek był wówczas oazą zieleni: dużo krzewów, drzew, trawników, ławeczki na których przysiadali starsi panowie i mamy z dziećmi.

Rynek w Dębicy ok. 1907 roku/Koloryzacja: ziemiadebicka.pl

Pod kamiennym pomnikiem żołnierza Armii Czerwonej, trzymającego w ręku pepeszę przez większość dębiczan nazywanego „Karolkiem” umawiała się młodzież. I tak było przez blisko 40 lat kiedy to na początku lat ’90 XX wieku „Karolek” został usunięty z Rynku i przeniesiony na dębicki cmentarz żołnierzy radzieckich.

„Karolek” na dębickim Rynku/. Pocztówka /fotopolska.eu./koloryzacja staradebica.pl

Gruntowną przebudowę przeszedł dębicki Rynek w 2001 roku. Podczas prowadzonych wówczas prac budowlanych związanych z rewitalizacją i gruntowną przebudową Rynku ujawniono na nim szczątki radzieckich żołnierzy pochowane tutaj po wyzwoleniu. Odkopane ludzkie szczątki  zostały przejęte przez dębicką prokuraturę, która przekazała je do zbadania w Krakowie.

Podczas prowadzonej 20 lat temu rewitalizacji Rynku wycięto znaczną część zieleni, większość Rynku wybrukowano i postawiono dwie fontanny. W 2006 roku postawiona została na Rynku muszla koncertowa. Stworzony wówczas wygląd Rynku trwa do dzisiaj.

Rynek w Dębicy, lata po I wojnie światowej / Koloryzacja: ziemiadebicka.pl

Od kilku lat mówi się o przebudowie dębickiego Rynku. Jak Państwo wyobrażają sobie jego nowy wygląd? Czy powinien to być plac wyłożony kostką czy bardziej przypominać śródmiejski park ?

Dębicki Rynek, pocztówka

DYSKUSJA NA FB

Przeczytaj także: Była bajecznie bogata, lecz nigdy nie zaznała pełni szczęścia. Żona hrabiego Edwarda Raczyńskiego Lady Joy Markham w chwili śmierci miała zaledwie 28 lat – ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.