Trwa kwesta na Starym Cmentarzu w Dębicy

Na Starym Cmentarzu przy ul. Cmentarnej trwa kwesta na renowację zabytkowych mogił. Organizowana już po raz 15 przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem w Dębicy kwesta na liczącej ponad 200 lat nekropolii ma na celu ratowanie zabytkowych nagrobków i pomników.

Kwesta na na Starym Cmentarzu przy ul. Cmentarnej w Dębicy odbywa się w godz. 8.00 – do 17.00. W latach ubiegłych dzięki kwestom przeprowadzonym na cmentarzu udało się przeprowadzić w tarnowskiej pracowni rzeźbiarskiej renowację figur aniołów, które przez dziesięciolecia stały przy kaplicy Raczyńskich i teraz powróciły na Stary Cmentarz.
W ubiegłym roku dzięki hojności dębiczan do puszek kwestujących w ubiegłym roku trafiło ponad 11 tysięcy złotych. Fundusze te zostaną przeznaczone na renowację jednej z najstarszych mogił- grobu hrabiego Dominika Reya z Przyborowa, który który został zamordowany w Dębicy przez chłopów podczas rabacji galicyjskiej.

„W 2016 roku udało się nam zebrać około 15 tysięcy złotych w ciągu 2 dni kwesty. Rozdaliśmy blisko 2000 ulotek zawierających informacje o pracach jakie prowadzimy na cmentarzu i naszych planach. W ubiegłym roku za kwotę 25 tysięcy złotych odnowiliśmy grób rodziny Wajsów w którym spoczęło ośmioro dzieci z tej rodziny. Udało się także odnowić trzy alejki na starym cmentarzu” – mówi Wirginia Lis, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem

Podziel się z innymi
0Shares
0 0 0