Previous
Next
Previous
Next

2 lutego – święto sióstr, zakonników i braci zakonnych

siostryKatechizują, pracują na misjach, w parafiach, szpitalach, hospicjach, domach opieki – mowa o siostrach, zakonnikach i braciach zakonnych. 2 lutego przypada ich święto – Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i zakonnicy z całej diecezji przyjadą w niedzielę do Tarnowa, by wspólnie się modlić. W tym dniu będzie także można pomóc siostrom z zakonów klauzurowych. Zebrana w kościołach składka zostanie przeznaczona na wsparcie sióstr bernardynek w Kończyskach k/ Zakliczyna, sióstr karmelitanek bosych w Tarnowie i sióstr klarysek w Starym Sączu.
„Klauzura to nie ciężar, nie tęsknimy za światem zewnętrznym. Szczęście płynie z bliskości Boga” – takie słowa najczęściej można usłyszeć od sióstr, które nie opuszczają klasztoru. Za murami m.in. uprawiają ogród, haftują, szyją szaty liturgiczne, pieką opłatki, robią różańce. Bardzo dużo próśb napływa do ich modlitewnego SOS. Jak się z nim skontaktować? Adresy można znaleźć na stronie http://www.zakony.diecezja.tarnow.pl
– Światowy Dzień Życia Konsekrowanego będzie okazją do wyrażenia wdzięczności za posługę sióstr, ojców i braci oraz do modlitwy w ich intencji, zwłaszcza o nowe powołania. Przyzwyczailiśmy do widoku sióstr, które katechizują, opiekują się chorymi i cierpiącymi. W tym dniu szczególnie powiemy im „Bóg zapłać” – mówi ks. dr Jerzy Jurkiewicz, wikariusz biskupi ds. zakonnych.
Obchody Dnia Życia Konsekrowanego rozpoczną się 1 lutego podczas celebracji nieszporów w dwóch miejscach naszej diecezji: o godz. 16.30 w klasztorze sióstr klarysek w Starym Sączu oraz o godz. 17.00 w klasztorze ojców redemptorystów w Tuchowie.
2 lutego już o 9.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie rozpocznie się konferencja dla osób konsekrowanych. Będzie też adoracja Najświętszego Sakramentu przygotowana przez służebniczki starowiejskie, oratorium o bł. Edmundzie Bojanowskim – serdecznie dobrym człowieku pod dyr. Pawła Adamka i przy współudziale sióstr służebniczek dębickich.
Głównym wydarzeniem będzie Msza św. w tarnowskiej katedrze w niedzielę 2 lutego o godz. 12.00 pod przewodnictwem bpa Władysława Bobowskiego, podczas której osoby konsekrowane odnowią śluby zakonne – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz będą transmitować te uroczystości. Duchowo z katedrą będą łączyć się siostry z zakonów klauzurowych.
W diecezji tarnowskiej pracuje 970 sióstr z 41 zgromadzeń i ok. 160 ojców i braci zakonnych z 15 zgromadzeń.
Oprac. Ewa Biedroń
Mp3 – mówi ks. dr Jerzy Jurkiewicz, wikariusz biskupi ds. zakonnych.
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.