Previous
Next
Previous
Next

Dzięki małym kolędnikom poprawi się los dzieci w krajach misyjnych

koledniki20 tys. 200 dzieci z diecezji tarnowskiej wzięło udział w 21. edycji kolędników misyjnych. To o ponad 600 więcej niż przed rokiem. Kolędnicy – w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem – odwiedzili 147 tys. mieszkań. Grupy kolędnicze zebrały rekordową kwotę ponad 1 mln 450 tys. zł. To o ponad 100 tys. więcej niż przed rokiem. Dzięki zaangażowaniu dzieci, młodzieży, ich rodziców, katechetów i opiekunów będzie można pomóc dzieciom z krajów misyjnych. Głównym projektem jest wsparcie budowy szkoły dla głuchoniemych dzieci w Bertoua w Kamerunie, gdzie pracuje świecka misjonarka Ewa Gawin.
W ostatniej akcji kolędników misyjnych uczestniczyło 410 parafii. To o trzy więcej niż przed rokiem. Największą średnią uzyskały parafie: Podole (9,30 zł), Milik (7,95 zł), Stróża (6,30), Gródek nad Dunajcem (6,26 zł), Krosna (6,22 zł).
Akcja ma charakter charytatywny i religijny, nie polega tylko za zbieraniu pieniędzy – mówi ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.
„Wszyscy powinniśmy gratulować dzieciom i podziękować im za odwagę, oddanie czasu oraz za to, że wzrasta ich wiara. Chodzenie po kolędzie jest motywowane wiarą, którą otrzymują w domach. Gratulujemy też rodzicom i opiekunom, którzy przygotowali kolędę. Najmłodsi uczyli się ról, przygotowywali stroje i dowiedzieli się o życiu swoich rówieśników w krajach misyjnych” – dodaje ks. Czermak.
Akcja kolędników misyjnych jest przeprowadzana od 21 lat. Hasło ostatniego kolędowania misyjnego brzmiało „Samu Bana Ke Kuha”, co znaczy: „By dzieci mogły usłyszeć”. Nawiązuje ono do pomocy dzieciom w Kamerunie. Dzięki kolędnikom misyjnym z diecezji tarnowskiej i ofiarności ludzi dobrej woli będzie mogła powstać szkoła dla dzieci głuchoniemych w Bertoua.
Nowy piętrowy budynek będzie posiadał sześć sal lekcyjnych na parterze i taką samą liczbę na piętrze. Dodatkowo powstaną sale do audiometrii, gabinet lekarski do badania słuchu, naprawy protez, sala reedukacyjna i ortofoniczna. Na obu kondygnacjach będzie sala dla nauczycieli, komplet toalet przystosowanych dla niepełnosprawnych fizycznie, magazyny i dwa biura. Na piętro będą prowadziły schody dostosowane dla niepełnosprawnych. Uczniowie na wózkach będą mogli podjeżdżać specjalnym wjazdem. Jest to duże przedsięwzięcie, a co za tym idzie, bardzo kosztowne. Jest to pierwsza szkoła tego typu na tamtejszym rozległym terenie. Do szkoły już w tej chwili, mimo braku budynków, uczęszcza ok. 60 dzieci. Aby zrealizować to dzieło potrzeba ponad 200 tys. euro.
Kolędnicy misyjni zebranymi ofiarami wspierają też projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Brazylii, Peru i Republiki Konga. Pieniądze będą przeznaczone na edukację, katechizację dzieci, ich dożywianie, rozbudowę szkół i leczenie najmłodszych z ciężkim niedożywieniem.
Projekt papieski przeznaczony jest dla dzieci z Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci dofinansowuje tam działalność kilkudziesięciu ośrodków pomocy, domów dla dzieci ulicy, przedszkoli i szkół, a także programy ochrony życia dla dzieci ubogich, odrzuconych, osieroconych i okaleczonych.
Pieniądze pomogą też w dalszym funkcjonowaniu „tarnowskiego” szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie m.in. leczy się dzieci z ciężkim niedożywieniem.
Oprac. Ewa Biedroń
Foto arch. Wydziału Misyjnego
Mp3 mówi ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.
 
 

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.