Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Politechnika Dziecięca otwiera swoją filię w Dębicy

a12W ostatni piątek 21 lutego w Urzędzie Miejskim w Dębicy zostało zawarte porozumienie w sprawie uruchomienia w Dębicy filii Politechniki Dziecięcej. Dębicka filia będzie drugą na Podkarpaciu, po filii w Mielcu. Rejestracja do Politechniki Dziecięcej rozpocznie się już 3 marca i potrwa do 9 marca. Pierwsze zajęcia odbędą się 22 marca w DK Śnieżka.
W spotkaniu wzięli udział: Burmistrz Miasta Dębicy Paweł Wolicki, zastępca Burmistrza Miasta Dębicy Mariusz Trojan, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Ireneusz Kozak, dyrektor szkoły Podstawowej nr 11 Iwasieczko, Piotr Chęciek, prezes Stowarzyszenia „Alternatywa” oraz Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.
„Po kilku miesiącach rozmów zawarliśmy porozumienie w sprawie utworzenia w Dębicy filii Politechniki Dziecięcej. Uczniowie dębickich szkół będą mieli okazję zetknąć się z edukacją na najwyższym poziomie, brać udział w doświadczeniach bez konieczności wyjeżdżania do Rzeszowa. Z ramienia miasta koordynatorem dębickiej filii będzie Miejski Zarząd Oświaty i Szkoła Podstawowa nr 11” – powiedział podczas spotkania burmistrz Paweł Wolicki.
Zadowolenia z faktu uruchomienia filii w Dębicy nie krył Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji :
„Dębicka filia będzie drugą, po mieleckiej z uruchomionych na Podkarpaciu. Dotychczas niewielka liczba dzieci z Dębicy mogła uczestniczyć w zajęciach w Rzeszowie. Teraz na początek planujemy zorganizowanie 100 osobowej grupy młodych słuchaczy, a później być może kolejnej w której utworzenie i sfinansowanie zajęć będą mogły włączyć się dębickie firmy” – powiedział podczas spotkania Łukasz Szuba.
Od 3 marca od godz. 10.00 do 9 marca do godz.23.00 na stronie internetowej odbywać będzie się rejestracja chętnych. Po 9 marca odbędzie się losowanie uczestników.
Info o Politechnice Dziecięcej:
W roku 2009 Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza wspólnie z WSK „PLZ-Rzeszów” podjęła decyzję o utworzeniu projektu o nazwie „Politechnika Dziecięca”. Podstawą tego przedsięwzięcia była troska o przyszłość dzieci, które rozpoczynają edukację i chęć zainteresowania ich nauką. Ponieważ na całym świecie, w tym również w Polsce, z powodzeniem od wielu lat podobne przedsięwzięcia były realizowane Politechnika Rzeszowska, jako pierwsza uczelnia w regionie, decyzją ówczesnego Rektora prof. dr hab. inż. Andrzeja Sobkowiaka, postanowiła otworzyć sale wykładowe dla małych studentów. Celem projektu było odciągnięcie młodych ludzi od ekranów telewizorów i monitorów komputerów i pokazanie im, że uczyć można się nie tylko w sztywnych ławkach szkół, a nauka może stać się zabawą i dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Pierwszy semestr Politechniki Dziecięcej rozpoczął się w październiku 2009, ale potencjalni kandydaci mogli zapoznać się z jego formą już w kwietniu podczas pilotażowego wykładu. Zajęcia, które zostały zaproponowane dzieciom spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem i zainteresowaniem zarówno samych uczniów, jak i rodziców. Od początku działalności PD liczba kandydatów na każdy semestr znacznie przewyższa ilość wolnych miejsc.
Projekt Politechnika Dziecięca przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, czyli dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. Prowadzący wykłady, ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne przygotowują je w taki sposób, aby każde dziecko jak najwięcej zrozumiało i zapamiętało. Naszym priorytetem jest aby dzieci podczas zajęć nie nudziły się, ale przez zabawę i przystępną dla nich formę przekazywania informacji zdobywały wiedzę. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w zajęciach przyczyni się rozwijaniu już istniejących bądź wzbudzi zupełnie nowe zainteresowania małych studentów. Ufamy, że dzięki odpowiedniemu zaprezentowaniu nauk ścisłych, nasi młodzi studenci, w dorosłym już życiu wybiorą uczelnie techniczne aby zgłębiać swoją wiedzę i zdobywać wykształcenie w tym kierunku.
Politechnika Dziecięca rozpoczęła swoją działalność w Rzeszowie, gdzie z wykładów skorzystać mogą uczniowie z całego Podkarpacia.
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.