Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Zachować pamieć dla potomnych – 70 rocznicy Bitwy pod Monte Cassino

casinoNa cmentarzu wojskowym na Monte Cassino widnieje napis, który przypomina ofiarę polskich żołnierzy: „Za naszą i waszą wolność, my, żołnierze polscy, oddaliśmy duszę Bogu, ciało ziemi włoskiej, a serce Polsce. Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.
 
W tym roku mija 70 lat od bitwy pod Monte Cassino i stąd pojawiła się inicjatywa upamiętnienia żołnierzy pochodzących z powiatu dębickiego, a walczących w II Korpusie Polskim, żołnierzy, którzy w ogromnej większości pierwsze lata wojny spędzili w sowieckich obozach jenieckich, więzieniach i łagrach. „Nie chcemy również zapomnieć o tych, którzy urodzili się poza granicami dzisiejszej Polski, na terenach obecnej Ukrainy i Białorusi, a których rodziny są związane z powiatem dębickim. Bo pamięć o zasłużonych Polakach z Kresów może zostać zatarta przez upływ czasu” – zaznacza Jacek Dymitrowski. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy wielokrotnie powtarzał, że muzeum zajmuje się historiami ludzi odtworzonymi przez ludzi dla ludzi. Stąd apel do wszystkich mieszkańców powiatu, aby pomogli zachować dla przyszłych pokoleń pamięć o tych, którzy walczyli o suwerenną i niepodległą Polskę poprzez poszukiwanie w swojej okolicy wspomnień o ludziach, których połączył tułaczy los żołnierzy gen. Władysława Andersa. Ich nazwiska wyryte na pamiątkowej tablicy zostaną ocalone od zapomnienia, a ich czyny nie będą pominięte w historii regionu i kraju. W muzeum ma również powstać wystawa „Dębickie Maki” gromadząca pamiątki pozostawione przez przedstawicieli armii tułaczej pochodzących z Ziemi Dębickiej a jej wernisaż planowany jest na Noc Muzeów w maju.
Mieszkańcy powiatu mogą współtworzyć wystawę poprzez przekazanie lub wypożyczenie dokumentów, odznaczeń, przedmiotów pozostałych po członkach rodzin biorących udział w walkach o Monte Cassino i w ten sposób przyczynić się do odkrycia biografii świadków historycznych wydarzeń z 1944 r.. Inicjatorzy przedsięwzięcia zgromadzili już ponad dwadzieścia nazwisk osób, które uczestniczyły w walkach we Włoszech w 1944 r. z terenu powiatu dębickiego. Wstępna [niepełna] lista żołnierzy na dzień dzisiejszy to: * Julian Maj z Dąbrówki Wisłockiej [związany pracą i rodzinnie z Dębicą]
* Franciszek Michalik
* Eugeniusz Brzeziński z Dębicy 4 PPanc.
* Wojciech Kędzior ze Stasiówki [zg.17.05-1944 – poch. Monte Cassino]
* Stanisław Ciebień ze Stasiówki
* Józef Dobrowolski ze Stasiówki
* Józef Ligęzka ze Stasiówki
* Józef Dziurgot z Góry Motycznej
* Władysław Glas z Dębicy [zg.06-1944 – poch. Bolonia]
* Alojzy Buszko z Dębicy
* Jan Nalepa z Dębicy
* Jan Niezgoda z Bukowej [zg.02.07-1944 – poch. Loreto]
* Józef Dąbrowski z Żyrakowa
* Edmund Zieliński z Kamienicy Dolnej
* Jan Nosal z Brzostku
* Józef Wójcik z Korzeniowa
* Piotr Puskarz z Lubziny – Sępnicy
* Mieczysław Piciak z Dębicy [zg.12.05-1944 – poch. Monte Cassino]
* Józef Wiktor z Glinika
* Michał Gawlik z Braciejowej
* Edmund Maciejewski z Dębicy
* Jan Żymuła z Jaźwin.
W najbliższych dniach lista się powiększy. Zaangażowanie środowisk kombatanckich, stowarzyszeń, samorządów i osób indywidualnych w tę inicjatywę będzie żywym rozdziałem dopisywanym do czynów tych, którzy odeszli już na wieczną wartę. Dlaczego warto? Bo jest nadzieja, że z takich wzorców będziemy czerpać siły na budowanie praworządnej Polski dzisiaj, bo żołnierze II Korpusu Polskiego nie pozwolili sobie wydrzeć czystego spojrzenia na najwyższe wartości, umieli nimi żyć na co dzień. W skład Społecznego Komitetu Upamiętnienia Żołnierzy II Korpusu Polskiego z powiatu dębickiego walczących pod Monte Cassino weszli, jako przewodniczący Zenon Trojan, wiceprzewodniczący Jacek Dymitrowski i Diana Wójcik, sekretarz Paweł Morawczyński oraz Piotr Chęciek, Paweł Miłosz, Krystyna Kania, Aneta Ćwik, Mateusz Cebula, Jerzy Gągała, Janina Ferenc, Stanisław Przetacznik.
Wszelkie informacje o walczących pod Monte Cassino można zgłaszać: Muzeum Regionalne w Dębicy: 14 683-74-28, e-mail:sekretariat@muzeumwdebicy.pl
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.