Previous
Next
Previous
Next

Modlitwa i radość – diecezjalne obchody XXIX Światowego Dnia Młodzieży

12W Niedzielę Palmową około 3 tys. młodych ludzi z całej diecezji przyjechało do Tarnowa, by uczestniczyć w obchodach XXIX Światowego Dnia Młodzieży. Była uroczysta Msza św., Droga Krzyżowa ulicami miasta i koncert ewangelizacyjny. Spotkaniu towarzyszyły relikwie bł. Jana Pawła II i bł. Karoliny. Każdy z uczestników dostał „Misericordynę”. W opakowaniu znajduje się różaniec i instrukcja jak stosować ten „duchowy lek”. Organizatorzy zachęcają, aby właśnie Koronką do Bożego Miłosierdzia modlić się w intencjach ŚDM.
„Chcemy pokazać, że kochamy Boga, nie wstydzimy się Go. Jest tłum ludzi, atmosfera jest wspaniała. Za rok też przyjedziemy”– mówią młodzi ludzie.
Rano na terenie obiektów sportowych przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie odbyło się spotkanie ewangelizacyjne, które poprowadzili klerycki zespół Bethesda oraz New Life’M wraz z uczestnikami diecezjalnych warsztatów muzycznych. Później odbyła się Droga Krzyżowa ulicami miasta.
Podczas Mszy św. w kościele bł. Karoliny, biskup tarnowski Andrzej Jeż zachęcał młodzież, by duchowo przygotowywała się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Biskup prosił też, by młodzi nie żałowali czasu na podejmowanie dzieł ewangelizacyjnych, starali się angażować w wolontariat, zdobywali nowe umiejętności poprzez udział w proponowanych kursach i szkoleniach oraz szkołach animatora.
„Zachęcam, aby w parafiach, w których nie ma jeszcze zorganizowanego duszpasterstwa młodzieży zawiązały się grupy formacyjne. Chodzi bowiem nie tylko o przygotowania organizacyjne i logistyczne do Światowych Dni Młodzieży, ale przede wszystkim o ożywienie religijne ludzi młodych w naszych wspólnotach” – powiedział biskup.
Szczególnym znakiem, który towarzyszył uroczystości była „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia”. Jej płomień został przekazany delegacjom młodzieży ze wszystkich dekanatów diecezji, one zaś przekażą Iskrę poszczególnym wspólnotom parafialnym, tak, aby w wigilię kanonizacji bł. Jana Pawła II i przez całą Niedzielę Bożego Miłosierdzia wierni diecezji mieli możliwość zabrać „Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia” do swoich domów. Podczas spotkania nastąpiło również duchowe przyjęcie znaków ŚDM – kopii krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.
Ponadto zainaugurowano akcję „Bilet dla brata”. Ma ona pomóc młodym we Wschodu, którzy będą chcieli przyjechać do Krakowa na ŚDM i spotkać się z Papieżem. Pierwszym dziełem miłosierdzia była ofiara złożona na tacę podczas Mszy św. w kościele bł. Karoliny.Na zakończenie uroczystości młodzi rozpakowali „duchowy lek”- „Misericordynę”. Poświęcił ją biskup tarnowski Andrzej Jeż i posłał młodych na Krucjatę Modlitwy w intencjach Światowych Dni Młodzieży- Ojca Świętego, organizatorów i uczestników.
„Krucjata Modlitwy w intencjach Światowych Dni Młodzieży polega na odmawianiu Koronki do Bożego Miłosierdzia przynajmniej w każdy piątek. Zachęcamy też, by raz w miesiącu około 18. dnia zorganizować w parafii także wspólnotową celebrację. Trzeci element to apostolstwo modlitwy – krzewienie Krucjaty Modlitwy wśród rówieśników, rodzin, osób chorych i cierpiących, tworząc zaplecze modlitewne Światowych Dni Młodzieży” – mówi ks. Paweł Górski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i organizator spotkania. Po zakończeniu spotkania modlitewnego, wszyscy posilili się zupą od Fundacji „Kromka Chleba”.

 
Ewa Biedroń
Foto. Hubert Motyka
 
 
 
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.