Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Młodzi u bł. Karoliny

plakat1117 i 18 maja, młodzi z całej diecezji spotkają się w Zabawie i Wał – Rudzie. W sanktuarium bł. Karoliny odbędzie się Diecezjalne Forum Młodzieży, jubileusz setnej rocznicy męczeńskiej śmierci dziewicy i męczennicy. Będzie to także dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II.
W niedzielę, 18 maja, młodzi są zaproszeni do Wał – Rudy, aby uczcić setną rocznicę śmierci bł. Karoliny. Spotkanie modlitewne rozpocznie się o 13.30 „Pod gruszą”. To pod tym drzewem dziewica i męczennica gromadziła swoich rówieśników i okoliczne dzieci, aby uczyć ich prawd wiary i przygotowywać do Sakramentów Świętych. O godzinie 15.00 wyruszy Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Poprowadzi ją ks. Artur Ważny. Natomiast o 17.00 w Wał – Rudzie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego. W uroczystościach wezmą też udział uczestnicy dwudniowego Diecezjalnego Forum Młodzieży. Już od soboty młodzi będą dyskutować o wyzwaniach duszpasterskich w kontekście Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W sobotę od 10.30 o planach i przygotowaniach do tego wydarzenia będą mówić przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie i Tarnowie. Zaplanowano też pracę w grupach i wspólną modlitwę w sanktuarium bł. Karoliny. Młodzi będą nocować na terenie okolicznych parafii, a w niedzielę aktywnie włączą się w przygotowanie liturgii w tamtejszych wspólnotach. Ponadto będą zachęcać mieszkańców do włączenia się w przygotowania do święta młodych ludzi w 2016 r. W Forum wezmą udział m.in. osoby, które mają być odpowiedzialne za wolontariat w dekanatach podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Chcemy wspólnie zaplanować pracę formacyjną na najbliższe miesiące w kontekście przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wyzwań jest bardzo dużo. Zachęcamy młodych do tworzenia tego dzieła. W całej diecezji rola liderów – animatorów młodzieżowych, będzie bardzo duża, bo pomogą oni w organizacji spotkań modlitewnych, kulturalnych i samym przyjęciu gości z całego świata. Mamy też nadzieję, że zaproszą swoich rówieśników do współpracy, bo pracy czeka nas sporo ” – mówi ks. Paweł Górski, koordynator diecezjalny przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Zanim młodzi z całego świata spotkają się z papieżem w Krakowie, odwiedzą także diecezję tarnowską. Od 20-25 lipca 2016 roku, ok. 10 tys. osób spodziewanych jest w całej diecezji w ramach tzw. Tygodnia Misyjnego. Będą to spotkania modlitewne oraz kulturalne i turystyczne. Planowane są one we wszystkich dekanatach naszej diecezji z wyjątkiem dekanatów Bochni, Brzeska i Tarnowa.
Kilka dni później (26-31 lipca) przed diecezją tarnowską będzie stało o wiele większe wyzwanie logistyczne – przyjęcia dużej ilości gości z całego świata.
Tarnów, Brzesko, Bochnia i okoliczne miejscowości będą obok Krakowa miejscami spotkań modlitewnych, katechez oraz bazą noclegową podczas Światowych Dni Młodzieży. Parafie, szkoły i inne instytucje na trasie Kraków – Tarnów będą miały zadanie zorganizowania spotkań i noclegów dla nawet 100 tys. osób z całego świata.
Ks. Paweł Górski spodziewa się, że w diecezji tarnowskiej trzeba będzie przeszkolić ok. tysiąca młodych ludzi, którzy bezpośrednio włączą się w organizację ŚDM i Tygodnia Misyjnego. W każdej parafii powinno być przynajmniej kilku takich animatorów.
„ Wolontariusze – animatorzy młodzieżowi powinni być osobami pełnoletnimi, czyli dziś mogą mieć 16 lat. Liczymy też, że pomogą nam nauczyciele i ludzie dobrej woli, którzy dobrze znają język angielski” – dodaje dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Ewa Biedroń
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.