Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

MKS przejmie część kursów PKS

33333333333333Podczas lipcowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Dębicy radni podjęli uchwałę w sprawie zawarcia z gminami Czarna, Żyraków, Przecław i Dębica porozumienia dotyczącego wspólnej polityki transportowej. Na bazie tego porozumienia Miejska Komunikacja Samochodowa w Dębicy przejęłaby większość kursów zlikwidowanych lub zawieszonych w ostatnim czasie przez PKS. Uchwały o tej samej treści mają zostać podjęte w najbliższym czasie przez rady zainteresowanych porozumieniem gmin.
Na początku lipca zlikwidowanych lub zawieszonych zostało kilkanaście kursów PKS do miejscowości na terenie gmin Żyraków, Czarna, Dębica i Przecław. Mieszkańcy tych miejscowości mają problem z dostaniem się do Dębicy gdzie wielu z nich pracuje lub uczy się. O uruchomienie kursów autobusowych na bazie taboru MKS do burmistrza Dębicy zwrócili się na początku lipca wójtowie wspomnianych gmin. Podjęte na lipcowej sesji przez dębickich radnych w sprawie porozumienia międzygminnego uchwały zakładają, że obsługą tych tras zajmie się dębicki MKS. Miasto ustali ceny za przewóz osób na gminnych liniach, a gminy określą zakres ulg i zwolnień przewozowych dla swoich mieszkańców. Gminy będą finansowały koszty związane z przewozem i zastosowaniem ulg raz zwolnień z własnych budżetów. „Koszt pokrywany przez gminy będzie uwzględniał nie tylko ulgi i zwolnienia ale także koszt wozo-kilometra który będzie się kształtował na poziomie od 3 do 5 złotych. Ostateczna wartość wozo-kilometra będzie oszacowana po rozliczeniu wartości sprzedanych biletów” – mówił podczas sesji burmistrz Paweł Wolicki. Jak podkreślał podczas sesji burmistrz Wolicki dbałość o właściwe funkcjonowanie transportu w mieście jest dbałością o interes miasta. Władze miejskie Dębicy zaproponują także wójtom wykupienie części udziałów MKS-u. W związku z planowanymi porozumieniami prawdopodobne będzie także dokapitalizowanie MKS w kwocie między 500 tysięcy a 1 milion złotych. Niewykluczony jest także zakup na potrzeby MKS mniejszych autobusów, których kursy na gminnych trasach w pełni zabezpieczyłyby potrzeby transportowe mieszkańców sąsiednich gmin.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.