Previous
Next
Previous
Next

Goście z Wysp Zielonego Przylądka w parafii Brzostek

paafia brozste10 sierpnia 2014 roku nasza parafia przeżywała niezwykłe wydarzenie. Gościliśmy przedstawicieli Wysp Zielonego Przylądka. Był to ks. Elizeusz, siostra zakonna Regina ze zgromadzenia Sióstr Klawerianek, czyli Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera (stąd ich zwyczajowa nazwa) oraz sześcioro młodzieży z tego kraju. Towarzyszyła im siostra Jolanta, także Klawerianka, pochodząca z Polski, która również rozpocznie prace na tych wyspach. Wyspy Zielonego Przylądka stanowią archipelag położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, 620 km na zachód od wybrzeży Afryki, na wysokości Przylądka Zielonego. Ks. Elizeusz, który jest rok po święceniach, pochodzi z wyspy Fogo, a obecnie pracuje na wyspie Santo Antão. Siostra Regina głosi Ewangelię na wyspie Santiago.
Nasi goście towarzyszyli nam na wszystkich dopołudniowych Mszach Świętych. Ubogacili liturgię swoim śpiewem w języku ojczystym, a Mszy Św. o godz. 10.00 przewodniczył ks. Elizeusz w języku portugalskim. Siostra Regina opowiadała o sytuacji mieszkańców wysp Zielonego Przylądka. Tak się składa, że wspólnota Katolików jest tutaj młoda, a samych kapłanów niewielu. Ks. Elizeusz pracuje w diecezji, w której jest tylko sześciu kapłanów.
Chociaż wyspy kojarzymy z jakimś „rajskim życiem” okazuje się, że rzeczywistość jest całkiem inna. Na Wyspach Zielonego Przylądka panuje wielka bieda. Bardzo dużo dzieci głoduje i kończy często na ulicach w wielkiej nędzy. Na szkołę stać tylko nielicznych. Okazuje się, że wystarczy tylko 40 gr. aby uratować dziecko, które z powodu biegunki lub innych chorób umiera. Siostra Regina mówiła, że rocznie takich dzieci umierają miliony. Sposobem na pomoc dzieciom ulicy jest wybudowanie przedszkola i tym właśnie zajmują się siostry Klawerianki pracujące na wyspach. W tym celu, wraz z grupą młodzieży odwiedziły naszą parafię, aby poprzez sprzedaż ręcznie robionych pamiątek i dobrowolne ofiary wspomóc to wielkie dzieło. Każda złotówka to szansa na dorośnięcie i godziwe życie dla wielu dzieci z tych wysp. Każdy, kto przyczynił się do tego wielkiego dzieła, może mieć radość serca, że dzięki niemu jakieś dziecko nie skończy w ulicznym głodzie.
Siostra Jolanta na zakończenie zachęciła również do tzw. Duchowej Adopcji Dziecka z Wysp. Adopcja Serca to pomoc duchowa i materialna ofiarowana konkretnemu dziecku żyjącemu w kraju misyjnym, które znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Nie jest to pomoc jednorazowa, ale obejmuje ona przynajmniej kilka lat, aż dziecko stanie się dorosłe i niezależne. Dziecko może być adoptowane przez osobę indywidualną, rodzinę, szkołę, klasę, stowarzyszenie lub zorganizowaną grupę. Osoba, która decyduje się na Adopcję Serca zobowiązuje się do pokrycia kosztów związanych z godnymi warunkami życia i wykształceniem dziecka. Miesięczna ofiara na ten cel wynosi aktualnie 60 zł. Można ją przesyłać, co miesiąc lub w dogodnych dla siebie ratach na adres Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera w Krośnie, skąd jest ona przekazywana na misje. Wszystkim zainteresowanym podajemy adresy do podjęcia tego wielkiego dzieła:
Siostry Misjonarki św. Piotra Klawera
ul. Łukasiewicza 62
38-400 Krosno
tel. (013) 432 16 76
e-mail: klawer.adopcja@gmail.com, krosno@klawerianki.pl
Nasi goście byli zadowoleni z wizyty w naszej parafii. Miejmy nadzieję, że wielu parafian poruszyło się potrzebami Wysp Zielonego Przylądka i dzięki ich ofiarom pomożemy dzieciom cierpiącym głód i nędzę. Bóg zapłać za wszelką pomoc i składane na ten cel ofiary.
ks. Damian Czyżewski
źródło. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Brzostku

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.