Previous
Next
Previous
Next

Maria Przebięda – czy to przyszła pani burmistrz z Brzostka?

IMG_0605W Brzostku od 17 lat rządzi Leszek Bieniek. Kiedyś wójt, obecnie burmistrz zapowiada, że będzie walczył o kolejną kadencję. Coraz częściej jednak mówi się o Marii Przebiędzie jako jego ewentualnej rywalce.
Maria Przebięda jest dyrektorką Szkoły Podstawowej w Brzostku i radną Rady Powiatu. Szkoła funkcjonuje jak przysłowiowy „szwajcarski zegarek” a sama Przebięda robi znacznie więcej niż należy do obowiązków dyrektora szkoły. Pod jej kierunkiem pisane są projekty na które szkoła zdobywa środki zewnętrzne. Szkoła wydaje książki związane z tematyką lokalną. Trudno znaleźć w okolicy podobną placówkę szkolną, która funkcjonowałaby w taki sposób. A w szkole w Brzostku jest to „normalne”.
Na Przebiędę może głosować wiele osób, jeśli tylko zdecydowałaby się wystartować – mówi jeden z mieszkańców Brzostka. Spod „jej ręki” wyszło już 20 roczników młodych ludzi, którzy w zdecydowanej większości bardzo dobrze wspominają szkołę podstawową a przecież tam zaczyna się kształtować młode charaktery. I teraz mogą zagłosować na „swoją” panią dyrektor.
Duch „Przebiędowej” widać w szkole, gdzie pracuje już ponad 20 lat, na każdym kroku. Placówka dokłada starań aby młodzi ludzie otrzymali bardzo dobrą formację patriotyczno-religijną. Pomaga temu św. Jan Paweł II.
-Nad ludźmi trzeba się pochylać jak robił to Papież – mówi Maria Przebięda. Ojczyznę kochać, Bogu być wiernym i kochać dzieci – to cała filozofia naszej pracy. Jan Paweł drugi pokazał to swoim życiem, my tylko musimy go naśladować.
Przebięda przykłada w swojej pracy dużo uwagi Małej Ojczyźnie.
-Nie da się szanować Ojczyzny, jeśli nie zna się jej historii w jej małym lokalnym wymiarze – dodaje Maria Przebięda. Stąd też szanujemy obyczaje naszych przodków i staramy się zachowywać je i przekazywać naszym podopiecznym. Uważam, też że każda szkoła, zwłaszcza w małych wsiach jest miejscem gdzie powinno się kultywować te wartości i ostatnią rzeczą, najgorszą pod słońcem, byłoby zamykanie ich. Bo czym jest wieś bez szkoły? Traci wówczas swój kręgosłup, który spaja mieszkańców w jedną całość.
Przebięda zapytana czy będzie kandydować na burmistrza Brzostku nie odpowiada wprost, żartuje i pyta: -A nadaję się? Każdy czas ma swoich ludzi. Jest czas na walkę, na budowanie i na rozwój. Są ludzie, którzy dobrze sprawdzali się w innych czasach, a teraz idzie nowe, ktoś nas kiedyś musi zastąpić. To naturalny proces w społeczeństwie. Czy ja jestem dobrą osobą na te trudne lata jakie przeżywamy i będziemy, mam nadzieję, przeżywać? Życie czasami pisze samo scenariusz – mówi Maria Przebięda. To nie jest łatwa decyzja. Nie tak dawno urodził mi się wnuk, jestem szczęśliwą babcią i jak każda świeżo „upieczona” babcia szaleje za nim. Chciałabym jak najwięcej czasu poświęcać rodzinie. Z drugiej zaś strony nie jestem typem człowieka, który by chciał zamknąć się tylko w domu. Nie bałam i nie boję się wyzwań.

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.