Previous
Next
Previous
Next

Wszystko jest wyzwaniem – Wędrownicza Warta Harcerzy

watra2W dniach 15-24 sierpnia w Polsce po raz kolejny odbyła się Wędrownicza Watra, czyli zlot dla harcerzy w wieku 16-25 lat, który ma miejsce co roku pod koniec wakacji. W imprezie wzięło udział blisko 500 osób z kraju i zagranicy, w tym reprezentacja Hufca ZHP Dębica z 5 Dębickiej Drużyny Wędrowniczej „Sprzysiężeni” im. Dębickich Sybiraków. Myślą przewodnią tegorocznego zlotu były słowa „Wszystko jest wyzwaniem!”.
Harcerze podzieleni na patrole najpierw wzięli udział w 5-dniowych wędrówkach – każdy patrol odwiedził jeden z regionów Polski, od morza po góry. Dębiczanie przemierzali szlaki Wielkopolski startując w Gnieźnie. Jeden dzień upłynął pod znakiem spływu kajakowego rzeką Wełną – harcerze pokonali 32 kilometry. Kolejnym punktem było Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie oprócz noclegu, harcerze pełnili służbę na rzecz lokalnej społeczności. Następnie, 20 sierpnia – tak jak pozostali uczestnicy zlotu, patrole z Wielkopolski przemieściły się do ośrodka ZHP w Małeczu koło Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie do niedzieli 24 sierpnia trwała druga część imprezy.
Podczas zlotowych dni harcerze brali udział w zajęciach programowych przygotowywanych przez siebie nawzajem oraz przez zaproszonych ekspertów i gości. Uczyli się m.in. jak rozkręcić pierwszy biznes, jak zrobić stronę internetową drużyny, jak zorganizować obóz zagraniczny, jak znaleźć czas na uprawianie sportu, jak napisać książkę, jak wypłynąć na morze i wrócić szczęśliwie, czym jest mikrobiologia. Były też zajęcia z tańca, muzyki, rękodzieła, sztuki przetrwania. Harcerze dyskutowali o polityce, handlu, ekonomii, współczesnych uzależnieniach, gospodarce, bezpieczeństwie.
Bardzo bogaty był program wieczorny zlotu. Na terenie bazy działały aż 4 kawiarenki, które codziennie proponowały inne aktywności; funkcjonowało też Centrum Kulturalne, gdzie odbywały się spotkania z gośćmi specjalnymi (zlot odwiedzili m.in.: Naczelnik ZHP – hm. Małgorzata Sinica i Przewodniczący ZHP – hm. Dariusz Supeł). Odbył się też konkurs piosenki nieharcerskiej, pokazy filmów oraz impreza taneczna przy współczesnej muzyce. Wieczorami działał też Salon Gier, w którym harcerze mogli do późnych godzin grać w planszówki. Z kolei Centrum Duchowe przez cały dzień oraz wieczorami proponowało bogaty program pozwalający zastanowić się nad swoją wiarą, a także na głębsze wejrzenie w siebie. Harcerze mieli też okazję honorowo oddać krew – zrobiło to ponad 80 uczestników imprezy.
Zlot zakończył się o wschodzie słońca w niedzielę, 24 sierpnia. Harcerze wrócili do swoich domów, żałując, że doba ma tylko 24 godziny myśląc już o przyszłorocznej edycji imprezy. Dębicką reprezentację tworzyli: Ewelina Golonka, Bartosz Krzemień, Filip Krzyżak, Natalia Lewicka, Magdalena Marszałek i Jakub Olechowski. W komendzie zlotu znalazł się hm. Mateusz Cebula, odpowiadający za współpracę zagraniczną.
Udział w dębickich harcerzy w Wędrowniczej Watrze był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie wypoczynku dzieci i młodzieży.
Opracowano na podstawie relacji uczestników:
Eweliny Golonki, Bartosza Krzemienia, Natalii Lewickiej i materiałów Głównej Kwatery ZHP
fot. Jakub Olechowski

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.