Previous
Next
Previous
Next

Goodyear i Dębica oszczędzają wodę

Zmniejszająca się ilość wody pitnej to poważny problem społeczny, a zarazem wyzwanie, z którym w pierwszej kolejności powinny zmierzyć się odpowiedzialne społecznie przedsiębiorstwa. Coraz więcej z nich podejmuje działania mające zmniejszyć zużycie wody w ogólnej produkcji. Do tych firm z pewnością można zaliczyć też Grupę Goodyear Polska i Firmę Oponiarską Dębica.
Woda w produkcji opon jest bardzo istotna, służy bowiem do chłodzenia półfabrykatów, a w postaci pary wodnej jest nośnikiem ciepła. Grupa Goodyear we wszystkich swoich fabrykach na całym świecie od wielu lat podejmuje działania, aby w procesie powstawania nowych opon potrzeba było jej jak najmniej. Dlatego od 2010 roku firma realizuje 5letni program skupiający się na redukcji wody zużywanej w fabrykach. Celem Goodyeara jest zmniejszenie zużycia wody o 15% w stosunku do stanu wyjściowego.
216 milionów butelek wody
Firma Oponiarska Dębica również została objęta tym programem. Co więcej, jest już bardzo bliska osiągnięcia założonego celu: po 2014 roku ilość zużywanej wody zmniejszyła się o 14%, co oznacza, że w ciągu czterech lat zaoszczędzono aż 108 000 000 litrów. To równowartość ilości wody, jaka byłaby potrzebna do napełnienia 216 milionów półlitrowych butelek lub 36 basenów olimpijskich!
„Fabryka opon w Dębicy wkłada wiele wysiłku w oszczędzanie wody, a także w inne aspekty środowiskowe, takie jak redukcja emisji dwutlenku węgla czy segregacja i utylizacja odpadów. Zrównoważony rozwój to jeden z naszych priorytetów. Rozsądna gospodarka zasobami przynosi bowiem nie tylko korzyści dla środowiska i naszego otoczenia, ale też optymalizuje koszty produkcji” – powiedział Stanisław Cieszkowski, Prezes Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.
Obieg zamknięty
Swój program zmniejszania zużycia wody Goodyear realizuje m.in. poprzez stosowanie zamkniętego obiegu wody w urządzeniach chłodniczych. Dzięki temu woda powraca do systemu i jest używana ponownie, przez co zmniejsza się na nią zapotrzebowanie. To ważne, bo na przykład w samym 2014 roku w dębickiej fabryce zanotowano przepływ ok. 12,5 mln m3 wody w obiegu zamkniętym, co oznacza, że taką ilość wody należałoby dodatkowo pobrać, a następnie odprowadzić w postaci ścieków.
Jak to robi Goodyear?
Aby zużywać jak najmniej wody, Goodyear stosuje sprawdzone metody i innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest program oszczędności energii cieplnej, dzięki któremu zmniejszono ilość pary potrzebnej w produkcji opon, co pośrednio przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na wodę do jej produkcji.
Z reguł efektywnego korzystania z wody szkoleni są również pracownicy fabryki w Dębicy, którzy uczą się, że ilość zużywanej wody zależy także od nich samych. Dzięki szkoleniom pracownicy zgłaszają przypadki wycieków, a także zwracają uwagę na racjonalne wykorzystanie wody, zarówno w pracy, jak i w domu.
Firma Oponiarska Dębica S.A. jest liderem polskiego rynku opon do samochodów osobowych i dostawczych. Od 1995 r. inwestorem strategicznym w Spółce jest amerykański koncern The Goodyear Tire & Rubber Company. Firma produkuje opony takich marek, jak: Dębica, Goodyear, Dunlop, Fulda i Sava. Sprzedaje swoje produkty w Polsce i 60 krajach na sześciu kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, USA i Brazylii.
Więcej informacji udzielają:
Urszula Czajkowska
Dział Komunikacji Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o. o.
tel.: 22 571 59 72
kom. 726 005 912
e-mail: Urszula_czajkowska@goodyear.com
Monika Olszewska
Biuro Prasowe Goodyear
Alert Media Communications
tel.: (22) 546 11 00
kom. 502 278 345
e-mail: goodyear@alertmedia.pl
 
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.