Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Konferencja w sprawie budowy uzdrowiska w Latoszynie

???????????????????????????????W środę 11 marca w starostwie powiatowym w Dębicy odbyła się  konferencja pt. „Budowa Uzdrowiska Latoszyn Zdrój – warianty inwestycyjne”. Uczestniczyli w niej m.in. dr Jan Golba – prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, dr Jan Sarna – Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, lokalni parlamentarzyści (senator Alicja Zając, poseł Jan Warzecha, poseł Kazimierz Moskal, senator Zdzisław Pupa), wójtowie, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i inni zainteresowani projektem.
Poseł Jan Warzecha oraz pozostali parlamentarzyści jednogłośnie wsparli ideę budowy uzdrowiska w Latoszynie. Jak zwykle bywa jednak w takich przypadkach, problemem okazuje się znalezienie odpowiedniego i wystarczającego źródła finansowania tak dużej inwestycji.
Przedstawiciel urzędu marszałkowskiego Adam Hamryszczak – dyrektor departamentu zarządzania RPO powiedział, że podczas negocjacji rządu polskiego dotyczących RPO WP na lata 2014-2020 Komisja Europejska nie wyraziła zgody na wspieranie budowy nowej infrastruktury uzdrowiskowej, a jedynie na dostosowanie już istniejącej infrastruktury uzdrowisk do potrzeb lokalnych rynków pracy. W związku z tym niemożliwe jest wpisanie tego projektu do zakresu RPO.
Przed konferencją poseł Warzecha przeprowadził rozmowę z osobą, która była negocjatorem podczas rozmów z Komisją Europejską oraz pełni funkcję naczelnika wydziału w Departamencie Polityki Strukturalnej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Specjalista podobnie zinterpretował brak możliwości finansowania tej inwestycji w związku z restrykcyjnymi wytycznymi Regionalnego Programu Operacyjnego.
Zarówno poseł Jan Warzecha jak i radny sejmiku Stefan Bieszczad wskazali na potrzebę poszukiwania również innych źródeł finansowania niż środki europejskie. Padały sugestie o konieczności powołania partnerstwa publiczno-prywatnego. Niewykluczone, że będzie konieczne zabieganie również o środki z poziomu krajowego.
Poseł Jan Warzecha w najbliższym czasie zamierza wystosować do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zapytanie poselskie z prośbą o doprecyzowanie, czy jest możliwość zakwalifikowania projektu dla Latoszyna jako reaktywacji już istniejącego kiedyś, przedwojennego uzdrowiska. To pozwoliłoby nam ubiegać się o otrzymanie środków z RPO WP na wsparcie tej potężnej inwestycji.
źródło Jan Warzecha

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.