Blisko 900 młodych ludzi z Czech, Chorwacji, Boliwii, Peru i Niemiec gościło w Dębicy podczas Tygodnia Misyjnego poprzedzającego Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016. Pielgrzymi przez 5 dni od 21 do 25 lipca mieli okazję zwiedzić Dębicę, zobaczyć najciekawsze miejsca w mieście i przede wszystkim spędzić czas z rówieśnikami i goszczącymi ich w swoich domach dębiczanami.
Większość pielgrzymów do Dębicy dotarła już wieczorem 20 lipca. Pierwszego dnia pobytu zaplanowany został dla gości Dzień Turystyczny podczas którego goście zobaczyli m.in. Plac Mikołajkowów, Plac Solidarności, Ratusz oraz zwiedzili ekspozycję dydaktyczno-historyczną przy Górze Śmierci w Pustkowie-Osiedlu oraz Park Historyczny „Blizna”. Na zakończenie pierwszego dnia pobytu w Dębicy specjalnie dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Domu Kultury Mors odbył się koncert zespołu Igloopolanie poprzedzony występem gości z Boliwii i Peru, którzy zaprezentowali m.in. tradycyjne dla ich kultury tańce. Drugiego dnia z Placu Solidarności w Dębicy pielgrzymi wyruszyli na pieszą pielgrzymkę do sanktuarium Narodzenia NMP w Zawadzie, gdzie uczestniczyli we mszy świętej i modlili się przed ołtarzem Matki Boskiej Zawadzkiej . Wzięli też udział w Diecezjalnym Dniu Wspólnoty przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu.
Gorące brawa zebrał Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”, który koncertował w czwartek (21 lipca br.) dla gości Światowych Dni Młodzieży. Artystyczne wydarzenie odbyło się w Domu Kultury „Mors”. W piątek (22 lipca br.) uczestnicy ŚDM odbyli pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium Narodzenia NMP w Zawadzie, a w niedzielę (24 lipca br.) bawili się podczas finałowego koncertu ewangelizacyjnego ŚDM w wykonaniu zespołu „Boguchwała”. Przedwczoraj natomiast (25 lipca br.) podążyli do Krakowa, aby tam w najbliższych dniach spotkać się z Papieżem Franciszkiem. W ramach Światowych Dni Młodzieży 2016, w dniach 20 – 25 bm., w Dekanatach Dębica Wschód, Zachód, Pustków-Osiedle oraz Pilzno przebywało w sumie blisko 1000 zagranicznych gości. Wśród nich młodzież z Czech, Chorwacji, Boliwii, Peru i Niemiec. Opiekowało się nimi ponad 400 wolontariuszy.