Previous slide
Next slide

Dębica na szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego – 80 rocznica utworzenia COP

DSC0603880 lat temu, 5 lutego 1937 roku wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski na posiedzeniu Komisji Budżetowej Sejmu przedstawił plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. W ramach planu powstało szereg inwestycji na terenie południowo-wschodniej Polski m.in. Fabryka Gum Jezdnych w Dębicy, Fabryka Lignoza w Pustkowie czy Fabryka Farb w Dębicy.
Centralny Okręg Przemysłowy, który miał być symbolem odrodzenia Polski po latach zaborów powstawał w latach 1936-1939 w południowo – wchodniej Polsce, w widłąch Wisły i Sanu i obejmował 44 powiaty. Na tym terenie zamieszkiwało wówczas 6 milionów ludzi. COP był największym przedsięwzięciem ekonomicznym II Rzeczpospolitej i wielkim, ogólnopolskim planem inwestycyjnym. Jego celem było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a także zmniejszenie bezrobocia wywołanego skutkami wielkiego kryzysu. Zakłady COP zapewniły pracę na terenach dotkniętych największym bezrobociem. Dzięki niemu wzrósł poziom cywilizacyjny na terenach objętych programem COP-u.

Programem COP-u objęta została także Dębica i okoliczne miejscowości. To w Dębicy w 1939 roku uruchomiono Fabrykę Gum Jezdnych. Na archiwalnych zdjęciach znajdujących się w Muzeum Regionalnym w Dębicy można zobaczyć archiwalne zdjęcia z 1939 roku upamiętniające produkcję pierwszej opony, budowę powstających zakładów czy wizytę wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego w dębickiej Fabryce Gum Jezdnych.W muzeum znajdują się także fragment przedwojennej kroniki filmowej oraz kopia Tygodnika Centralnego Okręgu Przemysłowego, w którym Dębica, jest wymieniana na pierwszej stronie jako „Najciekawszy Ośrodek COP”.
Pod koniec ubiegłego roku w ramach inauguracji obchodów 80 – lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego w Dębicy i Pustkowie przy obiektach które wiążą się z powstaniem COP postawione zostały pamiątkowe tablice upamiętniające to wydarzenie. Tablice takie postawione zostały m.in. przy Muzeum Regionalnym w Dębicy, Firmie Oponiarskiej oraz przy Firmie Lerg (w latach ’30 XX zakład Lignoza).
Na terenie samej Dębicy jest kilka miejsc związanych historycznie z działalnością COP-u: obecna Firma Oponiarska Dębica SA (w latach 30 XX wieku Fabryka Gum Jezdynych), wieża ciśnień na Osiedlu Matejki, Wytwórnia Urządzeń Chłodniczych – PZL Dębica – powstała w 1938 r.  ( na terenie obecnego Dębickiego Parku Przemysłowego), Tikkurila Polska SA (wcześniej Fabryka Farb i Polifarb Dębica)

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.