Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Terroryści zaatakowali Ratusz i Wodociągi Dębickie – ćwiczenia ewakuacyjne w Urzędzie Miejskim w Dębicy

DSC04255Tuż po godzinie 8.00 rano 28 września w dębickim ratuszu wybuchł pożar i zaatakowali terroryści. Z budynku przy Ratuszowej zostali ewakuowani wszyscy pracownicy Urzędu Miejskiego i rozpoczęło się gaszenie pożaru. To na szczęście tylko scenariusz przeprowadzonych w Urzędzie Miejskim ćwiczeń ewakuacyjnych w ramach miejskiego ćwiczenia obronnego. Dalsza część ćwiczeń odbyła się na terenie Wodociągów Dębickich gdzie symulowano reakcję na atak terrorystyczny na ujęcie wody pitnej dla miasta. Zarówno w Urzędzie Miejskim jak i w Wodociągach Dębickich wszyscy terroryści zostali ujęci przez policję i antyterrorystów.

Po ogłoszeniu alarmu pożarowego budynek Urzędu Miejskiego opuścili wszyscy pracownicy i petenci. Ogółem ewakuacji poddanych zostało blisko 150 osób, z których żadna nie ucierpiała. Na miejsce pożaru przybyła straż pożarna, jednostka antyterrorystyczna oraz policja. W ciągu kilkunastu minut ujęci i zidentyfikowani zostali mężczyźni podejrzani o terroryzm. Podczas akcji wykryto IED, czyli improwizowany ładunek wybuchowy, w związku z czym konieczna była interwencja policyjnego pirotechnika. Na miejscu cały czas pracowały jednostki straży pożarnej gasząc pożar, a funkcjonariusze jednostek antyterrorystycznych przeczesywali okolicę w poszukiwaniu niebezpiecznych materiałów. Po zakończonej akcji pracownicy urzędu i petenci mogli powrócić do urzędu.

Drugie zgłoszenie o ataku terrorystycznym napłynęło po godzinie 9.00 z Wodociągów Dębickich, gdzie terroryści zaatakowali ujęcie wody pitnej dla miasta. Antyterroryści uzyskali od ujętych w Urzędzie Miejskim terrorystów informacje o podłożeniu IED na terenie Wodociągów Dębickich w rejonie ujęcia wody i potwierdzenie o zajęciu obiektu przez terrorystów.

Wszystkie jednostki udały się w miejsce zbiórki, następnie został wystawiony kordon zewnętrzny osłaniający i grupa szturmowa WOT. Po zakończonych negocjacjach terroryści zostali wypuszczeni i przemieszczali się samochodem, po czym grupa uderzeniowa obezwładniła i spacyfikowała przestępców. Następnie trwała akcja przeszukiwania budynku pod kątem materiałów niebezpiecznych i zakończono akcję.

Po zakończonej operacji nastąpiło podsumowanie, podczas którego odbyła się prezentacja sprzętu i samochodów wszystkich jednostek biorących udział w ćwiczeniach. Można było także skorzystać z przejażdżki wojskowym quadem oraz wziąć udział w krótkim szkoleniu z przeładunku broni.

Przeprowadzone w Urzędzie Miejskim i na Wodociągach Dębickich akcje miały na celu przećwiczenie i doskonalenie procedur związanych z realizacją zadań operacyjnych w sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. W ćwiczeniach brali udział członkowie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Stałego Dyżuru Burmistrza Miasta, funkcjonariusze Straży Miejskiej, pracownicy wyznaczeni do realizacji zadań operacyjnych, ratownicy Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariusze Policji, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei, formacje obrony cywilnej oraz pracownicy spółek miejskich” – mówi Krzysztof Bukała – Acedański, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Dębicy, koordynujący akcję.

Jak podkreśla Krzysztof Acedański wszystkie elementy ćwiczenia, które odbyło się pod kryptonimem DĄB 2017 zostały zrealizowane zgodnie z procedurami w warunkach zbliżonych do rzeczywistych i dowiodły ich celowości. W przyszłości tego rodzaju ćwiczenia będą realizowane okresowo tak, aby przećwiczyć różne scenariusze zagrożeń, które mogą wystąpić w sytuacji nadzwyczajnej.

Burmistrz Miasta Mariusz Szewczyk nadmienił, że takie akcje są prowadzone na wypadek prawdziwego zagrożenia i mają na celu pokazanie pracownikom Urzędu Miejskiego, Wodociągów Dębickich oraz służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, jak zachować się w razie ataku terrorystycznego.

Ćwiczenia te polegają na zgrywaniu miejskiego systemu kierowania obroną, czyli wykonaniu ewakuacji budynku, zaznajomienia się z tego typu sytuacjami, ponieważ mogą one wystąpić. Są także po to, aby pracownicy wiedzieli, gdzie są hydranty, gdzie na wypadek ewentualnego zagrożenia trzeba się ewakuować, w którym miejscu stać, tak, aby nie przeszkadzać. Tego typu ćwiczenia są potrzebne dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa, bo w ramach takiego zagrożenia są miejsca, które naprawdę muszą być otoczone szczególną ochroną.”

źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.