Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Agnieszka Jakubowska – Cetnar finalistką konkursu MEN „Nauczyciel-Wolontariusz Roku”

1-IMG_9613Nauczycielka Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy Agnieszka  Jakubowska – Cetnar znalazła się w gronie finalistów ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej konkursu „Nauczyciel-Wolontariusz Roku”.  Do udziału w konkursie zostali zaproszeni pedagodzy, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc innym ludziom oraz  angażują się w pracę na rzecz innych osób lub instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego. Gala Finałowa konkursu podczas, której wyłonieni zostaną laureaci konkursu odbędzie się w najbliższy poniedziałek 9 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

Agnieszka Jakubowska – Cetnar znalazła się w finale konkursu, do którego zgłoszono blisko 250 nauczycieli z całej Polski. Zadaniem głównym konkursu było przygotowanie maksymalnie 90-sekundowego filmu dowolną techniką, w którym zaprezentowany został kandydat na „Nauczyciela-Wolontariusza Roku” oraz jego praca na rzecz propagowania idei wolontariatu i przesłanie tego filmu do Ministerstwa Edukacji Narodowej wraz z krótkim uzasadnieniem, dlaczego zgłoszony kandydat powinien otrzymać tytuł „Nauczyciel-Wolontariusza Roku”.

Kandydatów do konkursu mogli zgłaszać dyrektorzy szkół lub placówek oświatowych, inni nauczyciele, rodzice uczniów, uczniowie, przedstawiciele organów prowadzących lub nadzorujących szkoły lub placówki oświatowe, związki zawodowe i przedstawiciele instytucji lub organizacji współpracujących ze szkołą lub placówką oświatową. Zgłoszenia kandydatów można było nadsyłać do 1 października br.

Przy ocenie filmów zgłoszonych do konkursu brana była pod uwagę m.in. skala działań podejmowanych przez wolontariusza oraz widoczne i realne efekty jego pracy i działań.
Agnieszka Jakubowska – Cetnar od kilkunastu lat angażuje się w szereg działań i akcji charytatywnych realizowanych na terenie Dębicy, których celem jest niesienie różnorakiej, bardzo konkretnej pomocy ludziom potrzebującym, dzieciom chorym, osobom z różnymi niepełnosprawnościami, osobom dorosłym, a także czworonożnym przyjaciołom. Celem jej działania jest uwrażliwianie dzieci i młodzieży na nieszczęście innych, uczenie młodych ludzi empatii, odwagi, umiejętności szybkiego i konkretnego reagowania na potrzeby innych, a także pracy zespołowej w podejmowanych działaniach oraz integrowanie różnych środowisk.

Wśród przedsięwzięć, w które angażuje się od lat Agnieszka Jakubowska – Cetnar wymienić można m.in. organizowanie od 2008 r. wspólnie z wolontariuszami koncertu charytatywnego pt. Mikołaj dociera wszędzie, do …., w którym uczestniczy ok. 1000 osób – przedszkolaków,  uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, osób niepełnosprawnych. Zebrane środki (64 tys. zł) były przekazywane na rzecz chorych dzieci, osób niepełnosprawnych, dzieci z Boliwii, na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Koncerty prowadzą uczniowie, występuje młodzież, a także znani artyści i  sportowcy.
Raz w miesiącu wspólnie z wolontariuszami Pani Agnieszka organizuje spotkania z osobami  z różnymi niepełnosprawnościami ze Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość. Za wieloletnią współpracę otrzymała w 2016 roku honorowy tytuł „Przyjaciel Stowarzyszenia Radość”.  Jest pomysłodawczynią szkolnych konkursów Osiem Dobrych Serc Jedynki, Klasa  o Wielkim Sercu. Organizuje konkurs Dżentelmen Miejskiego Gimnazjum nr 1, w którym promuje dobre zachowanie i zasady savoir–vivre’u. Koordynowała realizację projektu „Wolontarystyczny zawrót głowy” w powiecie dębickim, podczas którego młodzież uczestniczyła w szkoleniach, indywidualnych spotkaniach z coacherami i organizowała akcje wolontariackie. Od kilku lat prowadzi Międzypokoleniowe Spotkania Dębickich Nauczycieli, integrujące różne pokolenia nauczycieli naszego miasta.

Wśród organizacji, inicjatyw i działań, które wspiera i realizuje we współpracy z wolontariuszami są m.in. Dzień Papieski, Dzieło Nowego Tysiąclecia, Stowarzyszenie Giganci – łamiemy stereotypy, Pola Nadziei , działalność Świetlicy profilaktycznej Nazaret i warsztatów Terapii Zajęciowej w Dębicy (Warsztaty Mody i Urody dla Osób z Niepełną Sprawnością dla osób z woj. podkarpackiego i małopolskiego). Uczestniczy także w zajęciach z dziećmi z przedszkoli, w tym przedszkola integracyjnego oraz angażuje się w działania na rzecz zwierzaków ze schroniska Brzozowe Ranczo.
Razem z wolontariuszami zorganizowała takie przedsięwzięcia jak: I Ty możesz zostać Św. Mikołajem dla dzieci z Domu Dziecka „Hanka”, paczkę dla hospicjum w Rzeszowie, zbiórkę plastikowych nakrętek dla chorej na mukowiscydozę K.B., spotkanie uczniów MG 1 z ks. Mirosławem Toszą i członkami  Wspólnoty „Betlejem” (dom dla ubogich i bezdomnych w Jaworznie), spotkanie z S. Gracjaną Wojciechowską, misjonarką z Boliwii, porządkowanie zaniedbanych grobów na dębickim cmentarzu, opłatek dla wolontariuszy i osób wspierających Bal Karnawałowy Wolontariuszy Jedynki.

Jak podkreślają współpracujący z Agnieszką Jakubowską – Cetnar osoby posiada ona umiejętność i  niezwykły dar wdrażania w życie licznych pomysłów wspierających ludzi potrzebujących. Potrafi integrować ludzi z różnych instytucji, placówek oświatowych, stowarzyszeń, a przede wszystkim ludzi młodych. Jest cierpliwym słuchaczem i życzliwym, i mądrym doradcą młodych ludzi.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.